KADIN ATKI

Bu örgü tekniğini internette gördüğümde çok beğenmiştim. Birbirinin içinden geçen çizgiler adeta dans eder gibi göründü gözüme. Böylesi güzel desenlerden oluşan neler neler örülebilir. Kadın atkı, şal, battaniye ve hatta erkek atkı ve hayal gücünün yaratabildiği daha nice şey…

İnternette bu tür çalışmaların çok çeşitlerini bulabilirsiniz. Ben daha önce buna benzer Asimetrik Şal ve Asimetrik Uzun Şal örneklerini paylaşmıştım. Onlar üçgen şal olarak örülmüştü. Burada anlatacağım şal uzun olarak örülüyor. Ölçülerini dilediğiniz ebatlarda yapmanız mümkün. Bunun için Şal Ölçüleri makaleme bakabilirsiniz.

Şimdi artık gelelim benim Kadın Atkı’nın anlatımına.

300 gr yünlü 4,5 numara misinalı şiş ile örebileceğiniz, kendi zevkinize göre seçeceğiniz orta kalınlıkta ip. Yünlü ip bazı insanları rahatsız edebilir. Onun yerine pamuklu, kaşmir gibi başka ipleri de tercih edebilirsiniz.

Kadın Atkı için ebatları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Benim atkımın ölçüleri;

Genişlik: 40 cm
Uzunluk: 205 cm

Yapımını kısaca anlatayım:

Örgünün tamamı haraşo örneğinden oluşuyor. Ben haraşoyu ‘hep tersten’ örerek yapıyorum. Atkının alt köşesinden 5 ilmekle başlayıp, her sırada iki kenardan arttırın. 120 ilmek elde edene kadar düz renk ip ile (krem renk) örün. Sonrasında bir kenardan artırma yapın. Diğer kenardan ilmekleri birleştirin. Biraz karmaşık geldi değil mi. En iyisi alttaki videoyu izleyin. Daha kolay anlaşılır olacağına eminim.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :