ASİMETRİK ŞAL

Bu şalı örmekten öyle zevk aldım ki… İplerim bitmeseydi örmeye devam edecektim:)) Bu şalı örerken kendimi özgür hissettim. Sanırım, kullanırken daha da mutlu olacağım.

Asimetrik Şal örmeyi uzun zamandır planlıyordum. Ama diğer örgülerden zaman bulamamıştım. Kolay ve hızlı bitmesi için, en basit şekilde bu asimetrik şalı hazırladım ve ördüm. Renkleri nerede ve ne kadar kullanacağıma doğaçlama karar vermek , benim özgürlük alanım. İp seçiminde kaşmir-pamuk karışımlı ip tercih ettim. Kaşmir karışımlı iplerin dokusunu çok seviyorum. Yumuşak ve tok bir görünüm sağlıyor. Bu ipi daha önce Turkuvaz Şal için kullanmıştım. Yüne alerjisi olan ve tüylü doku sevmeyenler için de iyi bir seçenek.

Özellikle genç ve spor giyimi seven hanımların çok beğendiği bu şal, tamamen haraşo örgüden oluşuyor. İki misinalı şiş kullandım. Bu bana kolaylık sağladı. Çünkü bir sağ kenardan, bir sol kenardan ilmek çıkartarak örülüyor. Diğer taraftaki ilmekler beklerken misinalı şişte bekliyor.

Asimetrik üçgen şal yapılış aşamaları

Asimetrik şal için toplamda 400 gr kaşmir-pamuk karışımlı ip kullandım. 5 numara iki adet misinalı şiş ile ördüm. Şalın uzun kenarı 150 cm, yüksekliği 65 cm.  Fotoğrafta da görüldüğü gibi örmeye üst ortada bulunan krem rengi üçgen parça ile başladım. Şişime 3 ilmek attım. Haraşo örgü ördüm. Her sırada aynı kenardan 1 ilmek arttırdım. İstediğim ebata ulaşınca gri ip ile iki sıra ördüm. Sonra açık pembe ile biraz daha örüp ilmeklerimi beklemeye aldım. Ördüğüm parçanın arttırma yapmadığım yani düz kenarından gri ip ile ilmek çıkardım. 2 sıra gri ördükten sonra renk değiştirdim. istediğim boyuta gelince bu ilmekleri beklemeye aldım. Diğer tarafa geçip bekleyen ilmekleri gri ile örmeye başladım. Ve şalın tamamı bu şekilde… bir sağ taraftan örüyoruz, bir diğer taraftan. Çok zevkli değil mi?? En son kenarları gri ip ile bitirdim. Uzun kenardan yani arttırmaların yapıldığı kenardan ilmek alıp 2 sıra daha haraşo örüp bitirdim. İki adet püskülü uçlara dikmeyi de ihmal etmedim.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :