ROMANTİK ELBİSE

İçinde kendimi iyi hissettiğim romantik bir elbise. Sade ve şık görünümü tercih edenler için ideal bir model. Ayrıca bu sadelik sayesinde çeşitli aksesuarlar kullanarak dilediğiniz zaman renk ve hareket katabilirsiniz. Bu aksesuar, benim yaptığım gibi birkaç boncuğu makrome örgüyle birleştirip, oluşturulan bir kemer olabilir. Ya da deri kemer de kullanabilirsiniz.

Bu elbise için 600 gr. (%25 Yün, %75 Premium Akrilik, 100gr 270 m) Nako Şenet ip, 4 numara örgü şişi kullandım. Örgü elbiseyi örmeye başlamadan önce her zaman olduğu gibi, vücut ölçünüze göre ilmek sayınızı belirleyin. (İlmek sayılarını hesaplamak için İlmek Sayısı Hesaplama Tekniğinden yararlanabilirsiniz. ) Modeldeki elbise 38-40 beden için hazırlandı. Örgü elbisenin yakasında ve kol, etek uçlarında Pirinç Örgü örneğini kullandım. Bu beden ölçüsüne göre;

180 ilmek üzerine 6 sıra pirinç örgü örün. (Örgünün devamı düz örgüden oluşacak) 12 sıra düz örgü ördükten sonra eksiltmeler için ilmek sayınızı üçe bölün.(yani şişte toplam 180 ilmek var. 58 ilmek örün, 59-60-61. ilmekleri beraber örüp 2 ilmek kesin) Her 12 sırada bir bu belirlediğiniz noktalardan eksiltme yapın. 15 defa eksiltme yaptıktan sonra benim modelime göre bel bölgesine geliyoruz ve bundan sonra eksiltme yapmıyoruz. 24 cm düz örmeye devam edin. Kol için, iki yandan her sırada 5-3-2-1-1 kesin. Ön parça için 16 cm, arka için 22 cm sonra yuvarlak yaka kesim yapın.

Kollar için 52 ilmek ile başlayıp her 15 sırada bir iki yandan arttırma yaparak kol formu verin. 37 cm örün. İki yandan 5-3-2-1-1-1… kesim yaparak en son 10 ilmek kalana kadar örün ve tüm ilmekleri bir defada kesin. Tüm parçaları dikerek birleştirin.

Yaka için; 3 ilmek atarak başlayın. Pirinç örgü örerek her sıra başında 1’er ilmek arttırın. İlmek sayısı 55, yani genişlik 20 cm olduğunda, bir yandan kesip diğer yandan arttırma yaparak yaka oyuğu boyunca örün. Bitirmek için her sırada iki yandan 1’er ilmek keserek örgüye devam edin ve bitirin. Yaka etrafına dikin.

Yakanın Önden Görünümü
Yakanın Arkadan Görünümü
  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :