BEŞ DÜĞMELİ ATKI-PANÇO

Çok kullanışlı, iki fonksiyonlu ve şık bir atkı bere takımı anlatmak istiyorum. Özellikle genç hanımların hoşlanacağı bir model olmasının yanısıra her yaştaki kadının severek kullanacağı bir model.

Üstteki resimde olduğu gibi boğaza sarıldığında, dışına mont ya da ceket giyilir. Omuz ve ensede fazla kalınlık yaratmaz. Kapalı ortama girip, mont çıkartılınca aşağıdaki resimde olduğu gibi giyilir. Sanki bir panço veya yelek görünümü alır. Düğmeleri sayesinde hem rahat kullanım sağlar hem de spor bir şıklık.

Şimdi gelelim bu atkı-pançonun yapımına;
200gr yünlü, kalın, kırçıllı bir ip,
diğeri ile aynı kalınlık ve özellikte düz renk 50gr  bir ip,
5 numara bir çift örgü şişi, biritleri örmek için 5 numara örgü tığı

Örmeye 3 ilmek atarak başlayın. Haraşo örerek, her sırada bir yandan arttırma yapın. 10 sırada bir ajur örgü örün. (2 ilmeği birlikte örün, 1 dolayın bunu sıra sonuna kadar tekrarlayın. Birlikte ördüğünüz ilmek kadar dolama yaptığınıza emin olun. Arka sırada tüm ilmekleri ters örün.) Arttırma yapılmayan kenar ölçün. 100cm olduğunda renkli örgüye geçin. Yine her sırada aynı kenardan arttırma yapmaya devam edin. 25cm daha örün. Düz renk ip ile haraşo örmeye başlayın. 2 sıra haraşo ördükten sonra,  (benim şişimde 70 ilmek var ve 70 ilmek 52 cm’e denk geliyor.) Arttırma yapılan kenardan 60 ilmek haraşo örün, son 10 ilmeği örmeden dönün. Bir sonraki sırada tekrar 50 ilmeği haraşo örün, son 20 ilmeği örmeden dönün…Tüm ilmekleri, bu şekilde dönmeli sıralarla ördükten sonra bir sırada hepsini kesin ve bitirin. Düz renk ip ve tığ ile 5 adet birit yapın, dikin. Düğmeleri biritlerin karşılığı olacak şekilde dikin.

 

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :