Örgü kupa kılıflarını gördüğüm an ‘bu tarz bir çalışma yapmalıyım’ fikri yerleşti aklıma. Daha doğrusu gönlüme. Dilediğim gibi, özgürce düşünebileceğim bir alan daha bulmuştum. Çünkü içimden geleni örgülerime aksettirmeyi çok seviyorum.

Seneler önce, eskiyen çiçek saksılarını yenilemek, güzelleştirmek için renk renk iplerden saksı kılıfları örmüştüm. Tabii dekorasyona önem vererek. Öyle zevkle örmüştüm ki yakınlarıma ziyarete giderken hediye olarak götürmüştüm. Hem ben hem de alan kişi mutlu olmuştu.

Şimdi de bu kupa kılıfları neden mutluluk dağıtmasın ki! İsterseniz içine çikolata, şekerleme ve hatta kendi yaptığınız küçük kurabiyecikler doldurup, jelatinle şık bir paket yapabilirsiniz. Hediye edeceğiniz kişinin yaşına, cinsiyetine, mesleğine göre süslemeler yaparak, kişiselleştirebilirsiniz.

Kupanıza örgü altlık da ilave edebilirsiniz. Bunun için kare bir parça örebilirsiniz. Kupanızdan biraz daha geniş olacak şekilde başlayıp, düz örerek kare bir parça yapabilirsiniz. Veya ortadan halka içine örerek başlar, köşelerden arttırarak uygun büyüklükte kare olunca tamamlarsınız. Ya da yuvarlak bir bardak altlığı isterseniz aşağıdaki şablondan faydalanabilirsiniz.

Malzeme seçiminde oldukça özgürlük sunan bir çalışma olacak.

Dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur dışında;
  • Kullanacağınız ip tüylenme yapmamalı. Yıkamaya dayanıklı ve kolay temizlenebilme özelliğinde olmalı. Bu sebeple pamuk ve yün gibi doğal liflerden üretilmiş iplikler değil, akrilik ipler tercih etmelisiniz.
  • Uygulayacağınız örnek sıkı dokuya sahip olmalı. Esneme olmamalı.
  • Kılıfı giydirmek kolay olmalı. Bu nedenle düğme ya da kordon bağcıkları iyi iş görür. Ayrıca şıklık da katar.

İnternette çeşitli platformlarda örgü kupa kılıfı, örgü bardak kılıfı örnekleri var. Arama butonuna yazdığınızda çok sayıda örneklerini bulacaksınız. Burada benim çalıştığım birkaç örnek de size ilham verecektir. Eminim siz daha güzellerini yapacaksınız.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir