KURDELE ATKI

Örgünün üzerinde dans ettim. Hem de kurdele dansı 🙂 Şaka bir yana bu defa gerçekten kendimi dans eder gibi hissettim. İç içe ve dönerek bir birinden geçen renkleri dokumak, bana büyük haz verdi. Örgüsü bittiğinde de karşısına geçip seyretmeğe doyamadım. Bu teknikle başka şeylerde yapmalıyım kesinlikle. Öyle ki, örerken sürekli ‘daha neler yapabilirim’ diye düşünmekten kendimi alamadım.  Kurdele atkı tamam. Kurdele battaniye, yastık, hırka neden olmasın…

Teknik:

Bu atkı için sadece haraşo örgü tekniği kullandım. Eksiltme ve arttırmalarla şeklini verdim. Örerken elimden geldiğince detay fotoğrafları çektim. Şimdi sırasıyla fotoğraflarla yapımını anlatacağım.

Malzemeler:
  • Kurdele Atkı için toplamda 300 gr yün (lambswool) ip kullandım.
  • 5 numara örgü şişi ve 5 numara örgü tığı ile ördüm.

Kadın atkı için ölçüleri bulabileceğiniz Örgü Şal Atkı Ölçüleri  makalemi okumanızı tavsiye ediyorum. Bu makale sayesinde şal ve atkılar için ideal ölçülerinizi ayarlayabilir ve İlmek Sayısı Hesaplama Tekniği ile örgünüze sorunsuz başlayabilirsiniz.

Yapımı:

Şimdi gelelim yapımına. Krem rengi ip ile 3 ilmek başlayıp her ön sırada iki kenardan 1’er ilmek arttırdım.

60 ilmek elde edene kadar iki yandan arttırmalara devam ettim.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi renkli örgüye geçtiğimde sağ taraftan 1’er ilmek eksiltip diğer tarafta düz örerek devam ettim.

60 ilmek bitinceye kadar sağ taraftan eksiltmeyle ördüm.

Şimdi ipi kopartıp renkli örgüye başladığım ilk renk ile örgü parçasının eksiltme yapmadığım kenarından ilmek çıkarttım.

Sol taraftan eksiltme yaptım. Çizgilerin renk sıralamasına uyarak tüm ilmekleri bitirdim.

Yine eksiltme yapılmayan diğer kenardan ilmek çıkartarak örgüye devam ettim.

İstediğim uzunluğa geldiğimde fotoğraftaki gibi bir yandan eksiltip diğer yandan arttırarak ve böylece ilmek sayısını sabit tutarak ördüm.

Çizgili örnek bitinceye kadar 60 ilmek olarak ördüm. Krem rengine geçince her iki yandan 1’er ilmek eksilterek ilmekleri bitirdim.

Atkının tüm çevresini krem rengi ip ile kaydırma örerek çevreledim.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :