2021 yılı modasına örgü yelek ve hırkalar damgasını vuracak demiştim. Öyle de oldu. Güzel de oldu. En azından benim için. Şöyle ki; hırka ve yelekler sade görünümü değiştirip renklendirmek için en becerikli giysilerdir. Her yaşta ve her mevsimde kullanılır. Hele ki, birazdan tanıtımını yapacağım çift taraflı yelek gibi bir yeleğe sahipseniz çok şanslısınız. Farklı biçimlerde giyilebilen çift taraflı yelek bohem görüntüsü ile özgür yaşamı seven kadınlar için şık bir tercih.

Bu yeleğe benzer bir çalışmayı daha önce Püsküllü Bahar Hırkasında uygulamıştım. Ama çift taraflı değildi. Bu yeleği alt ve üst değiştirerek giymek çok eğlenceli.

Gelelim yapımına;

Bu yeleği örerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, yeleğin kalıbı. Kalıbını oluşturan ölçüleri ve dikilecek yerleri resimdeki gibi uygularsanız gerisi çok kolay. Kullanılan örgü örneğini dilerseniz değiştirebilirsiniz. Ya da benim verdiğim şemalardan faydalanarak aynısını da örebilirsiniz.

Malzemeler:

Sarı, kahve rengi, turuncu ve yeşil renklerde toplam 400 gr pamuklu ip.
3.00 mm örgü tığı, kol altlarını dikmek için yün iğnesi.

Bu ölçüler, 38 – 44 beden arası için uygundur.

1-) Yelek yapımına motifleri örerek başlayın. 1 no’lu şemadaki motiften 8 adet örün. Her bir motif 12 cm.

1 no’lu şema

2-) Sonra motifleri aşağıdaki resimde olduğu gibi ortadan eksilterek birleştirin.

3-) Motifleri birleştirdikten sonra 138 cm uzunluğunda 18 cm genişliğinde bir parça elde edeceksiniz. Her iki uzun kenara 13 cm boyunca 2 no’lu şemadaki örneği örün.

2 no’lu şema

4-) Şimdi elinizde 138 cm uzunluğunda 38 cm genişliğinde bir parça var. Bu parçanın bir uzun kenarına 33 cm içerden 3 nolu şemada verdiğim örneği örmeye başlıyın. Diğer kenardan 33 cm kalıncaya kadar örüp dönün. (4 nolu şemada bulunan resim bu konuda çok yararlı olacaktır.)

3 no’lu şema
4 no’lu şema

5-) 4 no lu şemada ok ile gösterilen yerlerden 16 cm. kol evi açıklığı bırakarak, gizli dikiş yapın. Kol evinin ve yeleğin tüm etrafını basit bir oya ile çevreleyin.

Çift taraflı yeleğiniz güzel bir ütüden sonra giyilmeye hazır.

Zevkle örülen, keyifle giyilen giyilen örgüler diliyorum…

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir