ASİMETRİK UZUN ŞAL

Asimetrik desen ve kesimler, modern duruşu ve giyen kişiyi olduğundan ince göstermesi sebebiyle oldukça çok tercih ediliyor. Günümüzün genç kadınları, yoğun günlük koşuşturmaları arasında hem şık hem de kullanışlı şallar kullanıyorlar.

Tasarladığım bu şal olmasını istediğim tüm özelliklere sahip. Büyük olsun, omuzlarıma sardığımda sıcacık sarmalasın istedim. Aynı zamanda da sıcak tutsun, ama ağır, hantal olmasın istedim. Bu nedenle moher ip kullandım. Moher ip ince ve hafif ama 5-6 numara örgü şişleriyle örülebiliyor.

Daha önce yaptığım Asimetrik Şal yoğun beğeni almıştı. Tamamı haraşo örgüden oluşan şal, renk değişimleri ile asimetrik görünüm kazanmıştı. Bu yazımda tanıtacağım şal ise kesimi sayesinde asimetrik özelliği alıyor. Diğerinde olduğu gibi bu şalda da; örmeye nerden başladın, nasıl arttırdın gibi sorularla karşılaşacaksınız. Karmaşık gibi görünüyor olabilir ama dikkatlice okuyup uygularsanız çok basit olduğunu göreceksiniz.

Malzemeler:

Asimetrik Uzun Şal için 150 gr yeşil renk, 50 gr bej rengi moher ip, 5 numaralı örgü şişi (misinalı şiş tercih edebilirsiniz) 3 numara örgü tığı

Yapımı:

5 numara örgü şişine 3 ilmek atın.
1 sıra: haraşo örün.
2.sıra: 1 haraşo 1 dolama 1 düz 1 dolama 1 haraşo
3.sıra: 1 haraşo 1 dolama 3 ilmek birlikte ör 1 dolama 1 haraşo
4.sıra: 1 haraşo 1 dolama 1 haraşo 1 düz 1 haraşo 1 dolama 1 haraşo
5.sıra: 1 haraşo 1 dolama 1 haraşo 3 ilmek birlikte ör 1 haraşo 1 dolama 1 haraşo…

Yani başka şekilde anlatırsam şalın tamamı haraşo örgüden oluşuyor. Her sıraya başlarken ve bitirirken 1’er ilmek arttırılır. Her ÖN sırada ortadaki 3 ilmek birlikte örülerek eksiltilir. Bu şekilde kenardan ölçtüğümüzde 110cm oluncaya kadar örülür. (Ara ara ajur sıraları ve renk değişimleri yapılır.)

Bu aşamada artık eksiltmeye başlıyoruz. Önceden yaptığınız tüm işlemlerin aynısını yapın. Fakat sadece bir kenardan arttırma yapın. Diğer kenarı olduğu gibi örün. Her ön sırada 3 ilmek birlikte örerek eksiltin. Orta çubuğun arttırma yapılmayan tarafındaki tüm ilmekler bittiğinde, diğer taraftaki ilmeklerin tümünü bir sırada kesin. Etrafını tığ ile kaydırma örün. Uçlarına püsküller yapın.

Benim şalımın boyutları şemadaki gibi oldu. Siz dilediğiniz ölçülerde çalışabilirsiniz. Bunun için Şal Ölçüleri makalemi okumanızı öneririm.

 

Bu şal Etsy‘de!

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :