AKORDEON BERE

Çok şık duran, her yaşa uygun, sıcacık, yumuşacık bir bere örelim sizlerle. Öncelikle kullanacağınız ipe göre ilmek sayınızı belirleyin. Bunun için İlmek Sayısı Hesaplama Tekniğinden ve Örgü Bere Ölçüleri yazılarından faydalanabilirsiniz.

Ben 40 cm’lik misinalı şiş kullanarak yuvarlak sıralar halinde ördüm. Bu sayede hiç dikiş gerekmiyor.  Ama şişiniz yoksa normal bir çift örgü şişiyle de örebilir, bittiğinde arkadan gizli dikiş yaparsınız.

Malzemeler:

100 gr orta kalınlıkta yünlü ip, 4 numara 40cm’lik misinalı şiş, 4 numara çorap şişi (5 şiş), yün iğnesi, aksesuar olarak kullanmak için 2 adet düğme.

Yapılışı:

1- Örgü şişine 110 ilmek atarak başlayın.

2- 25 sıra (7 cm) 1 düz 1 ters lastik örgü örün.

3- Üzerine 4 sıra düz örgü örün.

4- Sonrasında 6 sıra ters, 2 sıra düz, 6 sıra lastik, 2 sıra düz, 6 sıra ters… örün. (Bu örgü sayesinde akordeon görüntüsü elde edeceksiniz.)

5- 4 ters örgü sırası, 4 lastik sırası oluncaya kadar bu şekilde tekrarlayarak devam edin.

6- 4. lastik örgü uygulamasından sonra 2 sıra düz örün ve ters örgünün ilk sırasında tüm ilmekleri 2 ilmek birlikte örerek ilmek sayısını 55’e düşürün. 5 sıra daha ters örün. (Misinalı şiş kullandıysanız bu aşamada 5 şişe geçin)

7- Yine 2 ilmek birlikte düz örerek ilmek sayısını 28’e düşürün. 1 sıra daha düz örün.

8- 6 sıra lastik örgü örün. Sonra tekrar 2 ilmek birlikte örün. Kalan 14 ilmeğin içinden iğne yardımıyla ip geçirin. İpi sabitleyin. Akordeon Bere’nin örgüsü tamamlandı.

8- Şimdi dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :