KIRMIZI PETEK ATKI

Uçuşan Kelebekler bu defa boyun atkısını süsledi. Zevkle ve kolayca tamamlanan bir çalışma sonucunda, sıcacık bir atkıya kısa zamanda kavuşabilirsiniz.

Daha önce yaptığımız Farklı Bir Şal çalışmamızın neredeyse aynısı.  Petek Atkıda kafesler petek şeklinde örülüyor. Tırabzanın üzerine değil, kafesin içine batarak. Böylece diğerinden daha kolay. Bir de boyuna değil enine örüyoruz. Yani yapmak istediğiniz uzunluk kadar zincir çekip üzerine petek örgü örüyoruz.

Dilediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlayabilirsiniz. Ama uygun ölçüler için Örgü Şal Ölçüleri yazımızı tavsiye ederim.

Bu şal için gerekli malzemeler;

100 gr moher ip, 100 gr keçe ip, 3 numara örgü tığı.

Yapımı;

Moher ip ile 160 cm uzunluğunda oldukça gevşek bir şekilde zincir çekin. (Eğer zinciri gevşek çekmekte zorlanıyorsanız, sadece başlangıç zinciri için bir kaç numara kalın tığ kullanabilir, ilk sıradan itibaren asıl tığınızla örmeye başlayabilirsiniz. Zincir sırası gevşek yapılmazsa kasılma görüntüsü oluşur. Bu da hiç hoş olmaz.)
Şalı örmeye uzun kenardan başlayın. Zincir sırasının üzerine 3 zincir, 1 tırabzan, 3 zincir 1 tırabzan örerek sırayı tamamlayın.

Sonraki sıralarda, alt sırada yapılan 3 zincirin ortasına (yani boşluğa batarak) 1 tırabzan yapın ve örgüye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 26 cm 18 sıra olduğunda, kafes örgüyü bitirin. Keçe ipi şalın uzunluğunda kafeslerin içinden geçirin. Bu aşamada da keçe ipi gevşek olarak çalışın.

Uçlarını sabitleyin. Saçak kısımlarına uçuşan kelebekler yapın. Kelebeklerin nasıl yapıldığını Mavi Kelebekler yazımda bulacaksınız. Şal için örgü aşamaları bittikten sonra buharlı ütü ile güzelce ütüleyin.

Bu atkı Etsy‘de!

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :