Tam anlamıyla baharlık bir ceket. Hem de örgü. Hem de çok basit bir örgü. Bu cekette kullandığım örnek öyle basit ki… Sadece zincir ve sık iğne örmeyi bilen herkes yapabilir. Bu örgünün dokusu gözenekli ve düzgün olduğundan tüvit kumaş yapısına çok benziyor.

Ceketimizi örmeye başlamadan önce her zaman yaptığımız gibi beden kalıbını çıkartalım. Bunun için ilmek sayısı hesaplama tekniğinden yararlanabilirsiniz.

Benim aşağıda verdiğim ölçüler 38 beden için. Her beden için 2 cm arttırın ya da eksiltin. Kol, yaka oyuntusu, eksiltme arttırma yok. Belirlediğiniz ölçülerde örüp birleştiriyoruz.

Arka parça

genişlik: 50 cm, uzunluk: 61 cm

Ön parçalar

genişlik: 18 cm, uzunluk: 61 cm

Kol  parçaları

genişlik: 23 cm, uzunluk: 34 cm

Ön yaka bantı: 7 cm
Etek ucu bantı: 4 cm

Gerekli Malzemeler:

150gr bebe mavisi, 100gr turuncu, 100gr taş rengi, 100gr koyu mavi pamuklu ip, 5/0 (3.00mm) tığ, 2 adet ahşap çoban düğme.

Yapımı:

Ceketin tümünde Kumaş Örgü Örneğini uyguladım. Örneğin anlatımına faydası olması için kısa bir video da hazırladım. Bu videoyu yazımın sonunda bulacaksınız.

Kumaş Örgü Örneği:

Öreceğiniz parçanın genişliğince zincir çekin.
1. sıra: 3. zincirin üzerine, ”1 sıkiğne 1 zincir atlayın 1 sıkiğne” sıra sonuna kadar böyle devam edin.
2. sıra: Alt sırada oluşturulan zincirin içine ”1 sıkiğne alt sıradaki sıkiğneyi atlayın yanındaki 1 zincirin içine sıkiğne ”
Tüm örgü bu sıraların tekrarından oluşuyor.

Bu modelin birleştirme şemasını, kol manşetlerindeki biritin yapımını ve tamamlamayı TÜVİT CEKET (DETAYLAR ve BİTİRME) linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir