TÜVİT CEKET (DETAYLAR ve BİTİRME)

Kumaştan dikilmiş gibi düzgün ve şık görünümlü örgü ceketin örneğini, malzemelerini ve genel anlatımını Tüvit Ceket yazımda vermiştim. Bu yazımda birleştirme şemasını, kol manşetlerindeki biritin yapımını ve tamamlamayı anlatacağım.

Arka parça için;

Etek ucundan ölçünüz kadar zincir çekerek başlayın. (Ben 38 beden için 50cm başladım. Her bir beden için 2cm arttırın veya eksiltin.)

Üzerine 61cm kumaş örgüsü uygulayın. Düz olarak bitirin.

Ön parçalar için;

18cm zincir üzerine kumaş örgüsünü 61cm örün ve düz olarak bitirin.


Tüvit Ceketin arka ve ön parçaları ayrı ayrı örüp omuz kısmından iğne ile gizli dikiş yaparak, kol altları ve yanları tığ ile motif birleştirir gibi örerek birleştirin. Yan dikişleri, 22cm kol evi boşluğu bırakıp yapın.

Tüm etek ucunu taş rengi ip ile 4cm kumaş örgü örün. Kol evi boşluğundan ilmek çıkartarak, enine doğru kumaş örgüye devam edin. Arttırma eksiltme yapmadan 34cm boyunca örün ve bitirin.

Diğer kolu da aynı şekilde yapın. Yaka için mavi renk ile ön kenarlardan ve enseden ilmek çıkartarak 7cm kumaş örgüsü örün ve bitirin.

Kol manşetlerine örgüden kordon yaparak birit olarak dikin. Çoban düğme ile ilikleyin. Örgü kordon yapımı için videolu anlatımı izlemenizi tavsiye ederim. Bu kordon yapımını öğrendikten sonra çok çeşitli yerlerde kullanabilirsiniz.

Zevkle örülen, keyifle giyilen örgüler diliyorum…

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :