SİMLİ ÖRGÜ ELBİSE

Bu kadar şık ve ağır görünümü sakın ola ki sizi korkutmasın. Gerçekten çok ama çok kolay bir örülen bir model. Her yaştaki kadına yakışacak bir örgü elbise. Başarıyı elde etmek için yapmanız gereken en önemli nokta, bedeninize göre bir kalıp çıkarmak. Kalça, bel ve göğüs genişliğinizi belirleyin. Olmasını istediğiniz boy uzunluğunu da… Sonra aşağıda anlattığım gibi örmeye başlayın.

Malzemeler: 400 gram ince simli moher ip, 1 numara örgü tığı

Yapılışı: Kayık Yaka Örgü Elbisenin yapımı: (38 beden için)

120 zincir çekerek başlayın. Her zincirin üzerine bir tırabzan gelecek şekilde, 120 adet ikili tırabzan örün (bir defa dolayıp iki defada çekilir).  23 cm. yani 30 sıra ördükten sonra, bel oyuntusunu oluşturmak için 4 sırada 1 iki yandan 1 tırabzan eksiltin. Örgünün toplam boyu 44 cm. olduğunda 4 sırada bir iki yandan 1 tırabzan artırın. Örgü boyu 62 cm. olduğunda, kol için 7-4-2-1 tırabzan kenarlardan eksiltin. 14 cm. daha örgüye devam edin, son sırada omuz için 12 tırabzan örün. Yaka için 25 cm. kaydırma örün, diğer omuz için 12 tırabzan örün ve bitirin.

Ön ve arkayı aynı şekilde örün. Omuz ve beden dikişlerini kapatın. Yaka ve kol kenarını bir sıra basit oya örüp tamamlayın.

Simli Örgü Elbise Kalıp Şeması
Simli Örgü Elbise Kalıp Şeması

Bu elbiseyi kolsuz olarak çalıştım ilk önce. Hatta bir kaç defa o haliyle giydim. Sonra model değişikliği yapmak istedim. Elbiseyi simli ince moher ip ve tığ ile örmüştüm. Kol için, elbise ile aynı renk ama akrilik, orta kalınlıkta simli bir ip ve 4 numara örgü şişi kullandım. Düz örgüden oluşan, normal bir takma kol ördüm. Ama olması gereken genişlikten 3 cm daha dar ördüm. Kol parçasının örgüsü bittiğinde, ilmekleri kesme sırasında tam ortadaki 4 ilmeği bıraktım. Örgü başlangıç sırasına kadar bu 4 ilmeği söktüm. Sonra kalınca bir tığ alarak 3 sıranın ipini 3 sıra ipinin içinden geçirip, zincir örer gibi ördüm. Böyle hoş bir görünüm çıktı ortaya. (Kendi beden ölçünüzü belirlemek için İlmek Sayısı Hesaplama Tekniği yazımızdan faydalanabilirsiniz.)

Simli Örgü Elbise Etek Ucu
Simli Örgü Elbise Etek Ucu

Elbisenin etek ucunu basit bir kaç sıra oya ile örebilirsiniz.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :