SAÇAKLI SONBAHAR

Sonbahar ayları için çok uygun ve kullanışlı bir örgü hırka ördüm. Tabi ki rengine karar verirken de sonbahar renklerinin güzelliğinden etkilenip, bir süre kararsız kaldım. Hardal rengi ya da haki yeşil üzerinde düşündüm. Sonunda kahverenginde karar verdim.

Örgü hırkamın hafif, dökümlü ve yine 🙂 salaş görünüme sahip olmasını istedim. Daha önce de bu hırkaya benzer formda çok beğenilen, Salaş Yelek örmüştüm.

Daha önce ördüğüm Püsküllü Sonbahar hırkamı örgü şişi ile düz örgü örmüştüm. Bu defa kolay örülen bir tığ örgüsü tercih ettim. Bu örneği, örgü örmeye yeni başlayanların dahi yapabileceğini düşünüyorum. Bu kesimin kullanımı rahat ve giydiğimde kendimi özgün hissettiriyor. Saçaklar genç ve modern bir hava katıyor. Düz bir elbiseyle ya da pantolon gömlekle kullanılabilir. Yakası, düğme ve birit ile kapatılabilir veya önlere rahatça bırakılabilir.

Örgü Hırka için; 2 numara tığ ve 650gr pamuklu ip kullandım.

38 beden örgü hırka ölçüleri şöyle; 100 cm uzunluğunda zincir örülür ve üzerine örnek kurulur. (Alttaki detay fotoğrafına bakarak örneği uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan örgü hırkanın kalıbı. Dilediğiniz gibi başka bir örnek de uygulayabilirsiniz.) Modeli enine örüyoruz. Yani bir önden başlıyor, kol kesiyor, arka parçayı örüyor, tekrar kol kesiyor ve diğer önü örüp bitiriyoruz.

Hırka detay fotoğrafı

Sağ ön için 100 cm genişliğinde başlayıp 35 cm boyunca örün. 35 cm sonunda kol kesimi yapın. Bunun için 75 cm örüp, dönün. Sıra başına kadar örün. Üzerine bir sıra daha 75 cm örün ve kestiğiniz ilmekler kadar 25 cm zincir örüp, arka parçayı örmeye başlayın. 35 cm arka ördükten sonra tekrar kol kesimi yapın ve diğer önü 35 cm örüp bitirin. Omuzlar için 11 cm’ lik üçgen parça örüp dikin. Kol kenarından örmeye başlayın. Omuz kısmında 3 ilmeği birlikte örerek eksiltin, kol altında 1’er ilmek arttırın. Bu eksiltme ve arttırma uygulaması zigzag görüntü oluşmasına sebep olacak. Tüm kenarlara bir sıra kaydırma örün. Ön kenarlara saçak yapın. Veee örgü hırkamız hazır.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :