SALAŞ YELEK

Salaş kesim giysiler çok tutuldu, çok sevildi. Nasıl sevilmesin ki? Asimetrik çizgisi ile, giyen kişiye modern ve şık bir hava katıyor. Ayrıca olduğundan ince göstermesi de cabası 🙂

Bu çalışmamız daha önce yayınladığımız Salaş Hırkanın neredeyse aynısı. Aynı teknikte örüldü.  Kol yapılmadı ve boyu biraz daha uzun yapıldı. Ön parçayı bir broş ile kapatarak ya da açık bırakarak kullanabilirsiniz.

Fotoğraflardaki Salaş Kadın Yelek modeli 42-44 beden için hazırlandı. Ama siz kendi beden ölçünüze göre ve dilediğiniz uzunlukta örebilirsiniz. Bunun için İlmek Sayısı Hesaplama Tekniği size faydalı olacaktır.

Şimdi gelelim Salaş Kadın Yelek modelinin anlatımına:

700 gr pamuklu ip ve 6 numara örgü tığı.

Bir motif 22 cm² (santimetrekare). Motifler üçlü tırabzan ve 3 zincirden oluşuyor. Yeleğin tamamı 18 adet kare motiften oluşuyor. 6 motif sağ ön, 6 motif arka ve 6 motif sol ön için.

1.sıra: Sihirli halka içine 18 adet üçlü tırabzan örülür.

2. sıra: Her tırabzanın üstüne 2 adet tırabzan örülür ve 36 adet tırabzanla ikinci sıra tamamlanır.

3. sıra: Alt sıradaki ilk tırabzanın üstüne 1, ikinci tırabzanın üstüne 2, üçüncü tırabzanın üstüne 1 tırabzan örülüp dördü bir defada kapatılır. Yani 3 tırabzanın üstüne 4’lü birleşik tırabzan örülür. 5 zincir çekilir ve 4’lü birleşik tırabzan örülür… sıra sonunda 12 adet tırabzan grubu olmalı.

4. sıra: Zincirin içine 4 adet grubun üzerine 1 adet tırabzan örülür. Sıra sonunda 60 adet tırabzan olacak.

5. sıra: 3. sıra gibi örülür. Sıranın sonunda 20 adet grup olmalı.

6. sıra: Yuvarlak motifimizi kare şekline dönüştürme sırası. Köşeler için, alttaki 4’lü grubun tepesine 3 adet tırabzan, 5 zincir ve 3 adet tırabzan örülür. 3 zincir çekip alt sıradaki 3 zincirin içine 3 tırabzan örülür. 5 adet zinciri 3’lü tırabzanla doldurduktan sonra bir köşe daha yapılır. Dört köşe de tamamlandığında bir üst sıraya geçilir. Bundan sonraki sıralar bu sıranın tekrarı olarak örülür. Bizim motifte, köşeli sıra 3 defa tekrar edildi. Siz istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz.

Kol kesimi için 26 cm açıklık bırakılır. Kol altlarındaki motifler birleştirilirken bir sıra fazla örülür. (Koltuk altı genişlemesi için.) Omuzlar için 10 cm. dikerek birleştirilir. Tüm motifler birleştirildikten sonra tüm kenarlar bir sıra sık iğne geçilir.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :