RETRO HIRKA

Modada retro akımının etkisi devam ediyor. 70’li yılların çizgileri bu seneye de hakim olacağa benziyor. Boyuna ve zigzag çizgileri tüm giysi ve aksesuarlarda görmek mümkün.

Bu yazlık hırka modelimi retro akımından etkilenerek tasarladım. Daha önce yapımını anlattığım Gurup Rengi Hırka ‘ya bir hayli benziyor.

Malzemeler:

100 gr kahverengi, 100 gr koyu yeşil, 100 gr gri, 200 gr gri yeşil pamuk ip, 3 ve 3,5 numara örgü tığı, dikişler için yün iğnesi.

Yapımı:

Örgünün tamamı uzun tırabzan (2 kez dolayıp 3 defada çekerek) örnekten oluşuyor.

1-) Örgü boyu kadar (64 cm) 3,5 numara tığ ile zincir çekin. İlk sırada, yani zincir çekerken, kullanacağım tığdan yarım numara kalın tığ kullanırım. Böylece, örgünün ilk sırasının toplanmasını önlemiş olurum.

2-) 3 numara tığ ile 2 tırabzan birlikte örerek kapatın. Sıradaki zincirlerin içine ”9 tane uzun trabzan örün. Aynı zincirin içine 3 adet uzun trabzan örün. 9 adet uzun tırabzan örün. Sıradaki 3 zincirin içine 3 yarım tırabzan örüp, 1 defada kapatın ve 9 uzun tırabzan…” sıra sonuna kadar bu şekilede devam edin. Son 2 zinciri sıra başındaki gibi 2 tırabzanı birlikte örerek kapatın.

3-) 2. sıranın tekrarını örgü boyunca örün.

4-) Diğer renge başlayın. 2. ve 3. sıraları tekrarlayın.

5-) Örgü boyu başlangıçtan itibaren 24 cm olduğunda kol kesimi yapın. Bunun için yukardaki fotoğraftan faydalanabilirsiniz.

6-) 22 cm kol ayırın. Arka bölümü örmeye başlayın. 56 cm örün. Diğer kol için kesim yapın. Diğer ön parçayı da örüp tamamlayın.

7-) Omuz dikişlerini yapın.

8 -) Kol evinden başlayarak 30 cm uzunluğunda kolu örün. Diğer kolu da aynı şekilde yapın. Kol altını dikerek birleştirin.

9-) Etek ucuna 1 sıra tırabzan üstüne 1 sıra kaydırma örün.

10-) Ön bantı ve yaka etrafını 5 cm genişliğinde tırabzan örün. Üstüne 2 sıra kaydırma örün ve bitirin.

11-) Pamuklu ip ütüye olduğundan, buharla güzelce ütüleyin.

Zevkle örülen, keyifle giyilen örgüler diliyorum…

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :