Kış mevsiminin bitimine doğru hepimiz örgü giysilerimizi, özellikle yünlü olanları yaz sonuna kadar kaldırıp giyinme dolaplarımızı yaz için hazırlamak isteriz. Bu konuda aklımıza takılan sorular ve giysilerimizi yıpratmadan korumak için almamız gereken tedbirler vardır.

Örgü Giysileri Nasıl Hazırlamalıyız?

Ördüğümüz giysilerimizi dolaptan kaldırmadan önce yapmamız gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle temizlemeden kaldırmak büyük hata olur. Giysilerimizi güzel bir şekilde temizlememiz gerekiyor. Yıkama esnasında dikkat etmemiz gereken hususlar şunlardır:

  • Çamaşır makinesinde yıkıyorsak hassas ve yün yıkama ayarını kullanmalıyız. Sıkma yapmadan yıkamalıyız.
  • Mümkünse elde yıkamalıyız.
  • Yıkarken yün şampuanı kullanmalıyız.
  • Kuruturken ise asmadan, sererek kurutmalıyız. Böylece sarkmaları engelleyebiliriz.
  • Örgü giysilerin iyice kurutulduğuna emin olmalıyız.

Güve ile Mücadele

Örgü yünlü giysilerin en büyük düşmanlarından biri güvelerdir. Güve oluşumunu engellemek için neler yapabiliriz? Giysilerimizin temiz olması önemlidir. Yukarıda nasıl temizlememiz gerektiğini anlattık. Bunun yanı sıra giysilerin bulunduğu ortama lavanta, sabun, kurutulmuş limon kabuğu ya da defne yaprağı koyduğumuzda güveleri uzak tutmaya başlayabiliriz. Bunun yanında giysileri koyduğumuz ortamların da temiz olması, tozunun alınmış olması önemlidir.

Yün Giysilerin Özelliği

Yün giysiler doğal lifli olduğu için içinde hava ihtiva etmelidir. Giysilerin arasında hava sirkülasyonu olacak şekilde muhafaza edilmeli, sıkışık bir şekilde konulmamalıdır. Vakumlu poşetler yerine bezden yapılmış hurçlar ya da bohçalar tercih edilmelidir.

Örgü Giysiler Nasıl Asılmalı?

Örgü giysiler asla elbise askısına asılmamalı, düzgün bir şekilde katlanarak muhafaza edilmelidir. Aksi halde giysilerinizde istenmeyen nahoş sarkmalar meydana gelecektir.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir