GURUP RENGİ HIRKA

2021 ilkbahar-yaz modasına, örgü hırkalar ve yelekler damgasını vuracak. Renklerde ve kesimlerde geriye dönüş söz konusu. 60’lı ve 70’li yılların turuncu, kızıl, kahve tonları, yeşil, mor ve sarı renkleri mini ya da maksi kesim modellerle günümüze uyarlanmış. Saçaklar, püsküller çok yerde kullanılıyor. Babaannelerimizin kullandığı iri kahverengi gözlükler, tote çantalar, renkli ayakkabılarla bohem ve canlı bir moda akımı bizi bekliyor.

Yeni moda rüzgarından esinlenerek bu hırkayı hazırladım. Düşük kollu, bedene oturmayan rahat kesim, yuvarlak yaka bir hırka. Renk sıralamasında özgür davrandım. Belli bir sıralama ve düzende çalışmadım.

Ben bu hırkada, renkleri kendi zevkime göre sıra sıra ördüm. Siz de ister benim gibi yaparsınız isterseniz ip markalarının hazırladığı kendinden renk geçişli ipleri kullanabilirsiniz. Tercih sizin.

Benim aşağıda verdiğim ölçüler 38 beden için. Her beden için 2 cm arttırın ya da eksiltin.

Kullandığım malzemeler:

Toplamda 400 gr kadar açık ve koyu tonda turuncu, kahverengi, kırmızı, taş rengi pamuklu ip, 5 numara 3mm örgü tığı, dikişler için örgü iğnesi

Yapımı:

Hırkanın bedenini aşağıdaki resimde olduğu gibi tek parça halinde ördüm. (Dilerseniz iki ön bir arka parça olarak da çalışabilirsiniz. O halde omuzlardan dikişle birleştirirsiniz.) Kolları ayrıca örüp bedene diktim. Yaka etrafını bir sıra sıkiğne ördüm. Örgü çeşidi üçlü tırabzan ve kafes örgü.

120 cm uzunluğunda zincir örerek başlayın. 17 cm üçlü tırabzan ve kafes örgü örün. Yaka, için sağ baştan 80cm ölçün. Sadece arka parçayı 18 cm örün ve beklemeye alın. Ön parçayı örmeye başlayın. Etek ucundan 45 cm oluncaya kadar sağ kenardan keserek yakayı yuvarlak olarak şekillendirin. Başlangıçtan itibaren 26 cm olduğunda sol ön parçayı bitirin. Sol ön parçada bitirdiğiniz kadar zincir çekerek başlayın. Bu defa sağ kenardan arttırarak yuvarlak yaka şekli verin. Başlangıçtan itibaren 9cm sonra arka parçaya birleştirin. 17 cm daha örüp bir defada kesin.

Kol için, 27 cm uzunluğunda zincir çekin ve aşağıdaki resimde olduğu gibi 40 cm boyunca örün. Dikişle bedene birleştirin. Pamuklu ip kullandığınızdan buharlı ütüyle ütüleyin.
Zevkle örülen, keyifle giyilen örgüler diliyorum…

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :