Çok görülen, herkesin kolayca örebileceği bir şal örneği, değil mi? Mavi Şal ismini verdiğim çalışmamda bu örneği akrilik ip ile çalışmıştım. Bu defa moher ip ile çalıştım. Her ikisi de çok güzel oldu.

Örgü Şal, örmeye üst ortadan başlanıyor. Ve her sırada kenarlardan ve ortadan arttırılıyor. Örneğin başlangıcını kısaca anlatayım. Zaten sonrası hep ilk sıraların tekrarı olarak devam ediyor.

Örnek anlatımı: 200 gr moher ip, 0 (sıfır) numara örgü tığ

8 zincirden oluşan bir halka yapın.

Halkanın içine 3 adet 3’lü tırabzan 3 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan 3 zincir olmak üzere 6 defa uygulayın.

2. sıraya 5 zincirle dönün. Kenar için 3 adet 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan. 5 zincir, alttaki zincirin içine sık iğne batın ve tekrar 5 zincir, orta çubuk için alttaki zincirin içine  3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, alttaki zincirin içine batın ve tekrar 5 zincir, diğer kenar için alttaki zincirin içine  3 adet 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan örün. Sonraki 9 sıra bu sıranın tekrarı olarak devam ediyor. Yani, 10 sıra 5 zincir ve alt sıradaki zincirin içine sık iğne batarak örülüyor.

11. sıraya, yine 5 zincirle dönerek başlayın. Kenar için 3 adet 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan. 5 zincir, alttaki zincirin 3. ilmeğine 3 adet 3’lü tırabzan örün ve orta çubuğa gelince 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, alttaki zincirin 3. ilmeğine 3 adet 3’lü tırabzan örün ve diğer kenarı örüp sırayı tamamlayın.

12. sıraya kenar işlemlerini yaptıktan sora 5 zincir çekin. Alttaki zincirin içine 3 adet 3’lü tırabzan örün. Devamında alt sıradaki tırabzanların her birinin üstüne 1 tırabzan gelecek şekilde 3’lü tırabzan örün. Orta çubuğu daha önceki sıralarda olduğu gibi örün. Diğer tarafı ve diğer kenarı örüp sırayı tamamlayın.

13. sıra için kenar işleminden sonra alttaki zincirin içine 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir ve 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan örün ve bunu orta çubuğa kadar tekrarlayın. Orta çubuk ve diğer tarafı da örün.

14. 15. ve 16. sıra son örülen 3 sıranın tekrarını örün. Şalın tamamı bu örnekten oluşuyor. istediğiniz boyuta ulaştığınızda bitirin.

Püskülü yoncadan modeli ayrıntı resmi

Saçaklar: Bu şalın en farklı yanı saçakları. Bu saçakları Mavi Kelebekler çalışmamızda kullanmıştık.

20 adet zincir çekilir. Son örülen 5. zincirin içine 5 zincir çekilir ve 3 defa dolanır, 5 defada çekilir. 4 adet yapılır.

5 zincir çekilir, dibine batılır. İlk yaprak oluştu.

Şimdi ikinci yaprak için 5 adet zincir çekilir ve aynı işlem yapılır.

Diğer yapraklar da aynı şekilde örülür. Yaprak sayısını 3 ya da 4 olarak yapabilirsiniz.

İki yonca arasına örümcek örülür.

Shares: