SARMAŞIK ÇİÇEKLERİ

Sarmaşık Gülleri atkımız yoğun ilgi gördü, çok beğenildi. Şimdi de Sarmaşık Çiçekleri olarak karşımızda. Nasıl yapıldığı ise tüm detayları ile aşağıda.

Alize Country ve Alize Angora Gold Batik kullanıldı. Country ipimizi, atkımızı yapmak istediğimiz boydan 50 cm daha fazla olacak şekilde, 12 adet şerit kesilir.

Uç kısmını dikerek 12 şerit birbirine bağlanır. Çiçek ve yaprak motiflerinden oluşan zincirler örülür. Dilediğimiz gibi motiflerden güller, çiçekler yapılır. Şeritler ve zincirler 4+4+4 olarak üçe ayırıp, saç örer gibi biraz gevşek bir şekilde örülür. (Bu çiçek ve yaprak zincirlerinden başka şekillerde bir araya getirerek , değişik fular, atkı örebilirsiniz.;) ) Çiçek ve yaprak zincirlerinin yapımı şöyle;

40/ 50 adet zincir çekilir. Son örülen 5. zincirin içine 5 zincir çekilir ve 3 defa dolanır, 5 defada çekilir. 4 adet yapılır.

5 zincir çekilir, dibine batılır. İlk yaprak oluştu.

Şimdi ikinci yaprak için 5 adet zincir çekilir ve aynı işlem yapılır.

Çiçek motifimizin yarısını yaptık. Diğer yarısını dönüşte yapıyoruz. Şimdi iki çiçek arasına, aralık vermek için istediğiniz kadar zincir çekiniz. Ve yine yarım çiçek motifi yapınız. Belirlediğiniz uzunluğa ulaştığınızda geri dönmeye başlayabilirsiniz.

Bazı çiçekleri üç yapraklı, bazılarını dört yapraklı yapabilirsiniz. Hayal gücünde sınır yok 🙂

Yaprakları ve gülleri de dilediğiniz gibi örüp Alize Country şerit ile birleştirin.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :