Soğuktan korunmak, aynı zamanda şıklığımızdan ödün vermemek için örgü şallar, örgü atkılar, örgü boyunluklar en güzel çaredir. Fotoğrafta görülen Örgü Berenin ölçüleri ve anlatımını daha önce vermiştik. Bu yazımızda da Örgü Boyunluk modelini açıklıyoruz.

Örgü Boyunluk için malzemeler;

200 gr pamuk, kaşmir karışımlı orta kalınlıkta ip,

40 cm’lik 4 numara misinalı örgü şişi,

4 numara tığ (püskülleri ve kordonları yapmak için), yün iğnesi.

150 ilmek atılır. (65 cm) 135 ilmek 1 düz, 1 ters örülür. 15 ilmek (daha sonra saç örgü olması için) düz örgü örülür. 6 sırada 1 saç örgüler bükülür. Başlangıçtan itibaren örgü boyu 30 cm olduğunda tüm ilmekler 2 sıra düz örgü örülür.

Saç örgü yapılan ilmeklerden 20 ilmek önce iki adet ilik açılır (kordon geçirmek için). 2 sıra daha düz örgü örülür. Sonraki sırada tüm ilmekler ters örgü örülür. 5 sıra düz örgü örülür ve kordon yuvası birleştirilir.

Kordon yuvası için iki uçlu şiş ile, düz örgü örmeye başladığımız ilk sıradan ilmek alınır. Ördüğümüz son sıradaki ilmeklerle birlikte örülürek kapatılır. Resimleri incelerseniz sizin için daha yararlı olacaktır.

30 cm daha düz örgü örülüp, tüm ilmekler kesilir. Dikiş yapılarak alt tarafına birleştirilir. Kordon ve püskül yapılarak kordon yuvasından geçirilir. Ve sıcacık boyunluğumuz hazır olur.

Shares: