MAVİ ŞAL

Renklerin insanın ruh hali üzerinde oldukça çok etkisi vardır. Sadece ruh halini değil, insan sağlığını ve enerjisini de etkiler.

Mavi, gökyüzünün ve denizin rengidir. Deniz ve gökyüzü nasıl ki bize ferahlık, rahatlık, huzur verirse onların rengi olan mavinin her tonu da aynı hisleri yaşatır.

Aynı zamanda mavi inceliğin ve nezaketin de rengidir. Yaratıcılığı, ciddiyeti, özgürlüğü ve idealizmi yansıtır.

Mavi renk hakkında kısa bir bilgi paylaşımından sonra, örmüş olduğum Mavi Şal size ilham versin. Üçlü tırabzan, zincir, sık iğne gibi çok basit tığ örgü örneklerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuş Mavi Güzellik… Uç kısımlarına da kare motifler tek tek örülerek birleştirilmiş ve saçakla zincir çekilip geri dönülerek örülmüş.

Şalın yapımı şöyle:

8 zincirden oluşan bir halka yapın.

Halkanın içine 3 adet 3’lü tırabzan 3 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan 3 zincir olmak üzere 6 defa uygulayın.

2. sıraya 5 zincirle dönün. Kenar için 3 adet 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan. 5 zincir, alttaki zincirin içine sık iğne batın ve tekrar 5 zincir, orta çubuk için alttaki zincirin içine  3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, alttaki zincirin içine batın ve tekrar 5 zincir, diğer kenar için alttaki zincirin içine  3 adet 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan örün. Sonraki 9 sıra bu sıranın tekrarı olarak devam ediyor. Yani, 10 sıra 5 zincir ve alt sıradaki zincirin içine sık iğne batarak örülüyor.

11. sıraya, yine 5 zincirle dönerek başlayın. Kenar için 3 adet 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet 3’lü tırabzan. 5 zincir, alttaki zincirin 3. ilmeğine 3 adet 3’lü tırabzan örün ve orta çubuğa gelince 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir, alttaki zincirin 3. ilmeğine 3 adet 3’lü tırabzan örün ve diğer kenarı örüp sırayı tamamlayın.

12. sıraya kenar işlemlerini yaptıktan sora 5 zincir çekin. Alttaki zincirin içine 3 adet 3’lü tırabzan örün. Devamında alt sıradaki tırabzanların her birinin üstüne 1 tırabzan gelecek şekilde 3’lü tırabzan örün. Orta çubuğu daha önceki sıralarda olduğu gibi örün. Diğer tarafı ve diğer kenarı örüp sırayı tamamlayın.

13. sıra için kenar işleminden sonra alttaki zincirin içine 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan, 5 zincir ve 3 adet birlikte kapatılan 3’lü tırabzan örün ve bunu orta çubuğa kadar tekrarlayın. Orta çubuk ve diğer tarafı da örün.

14. 15. ve 16. sıra son örülen 3 sıranın tekrarını örün. Şalın tamamı bu örnekten oluşuyor. istediğiniz boyuta ulaştığınızda bitirin. Kare motifler örüp şalın kenarına birleştirin. Uçlarına zincir ile saçak örün.

Mavinin verdiği ilhamla özgür örgüler…

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :