Bu örneği örmesi bir hayli zahmetli. Örebilmek için profesyonel olmak gerekiyor. Ama bir defa öğrendikten sonra çok farklı, çok güzel modeller çıkarmak elinizde. İşte buna yardımcı olmak için Örgü Pınarı bir video hazırladı. Açıklamayı okuyup, videoyu da izlerseniz rahatça öğrenebilirsiniz diye düşünüyoruz.

Bu örgüyü örebilmek için iki farklı renk ip kullanmalıyız. Yalancı Selanik örneğini biliyorsanız işiniz çok kolaylaşıyor.

Her sırayı iki defa örüyoruz. Bu yüzden çift taraflı örgü şişlerine ihtiyacımız var. Çorap şişi ya da misinalı örgü şişi de kullanabilirsiniz.

İlmek sayımız 4 ve 4’ün katları + 2 olmalı ve kenar ilmekleri düz örgü olarak örmeliyiz.

Şişimize yapacağımız modele göre ilmekleri atıyoruz. Yeşil renk ile 1 ilmeği ters örer gibi alıp örmeden üzerine ip doluyoruz. Yanındaki ilmeği TERS örüyoruz. Sıra sonuna kadar bunu tekrarlıyoruz.

İlmekleri şişin diğer ucuna kaydırıp siyah ipimizi takıyoruz. (Yeşil ile ördüğümüz sırada ilmeğin üzerine ip dolamıştık. Şimdi onları örüp, örülen ilmekleri boş alıyoruz.) Örmeden dolayarak aldığımız ilmekleri DÜZ örüyoruz, ipi öne getirip ters örecekmiş gibi alıp ip doluyoruz. Sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

Diğer yüzüne geldik. İplerimizin ikiside sağ tarafta: Her sıraya ilk, yeşil ile (yani ana renk ile) başlıyoruz. Bu sefer üzerine ip dolayıp örmeden aldığımız ilmekleri DÜZ örüyor, ördüğümüz ilmeklerin üzerine ters örer gibi yapıp ip doluyoruz. Sıra sonuna gelince ilmeklerimizi şişin üzerinde kaydırıyoruz ve siyah renk ile ip doladığımız ilmekleri TERS, ördüğümüz ilmekleri ters örer gibi ip dolayıp alıyoruz.

İPUCU: Örgünün bir yüzündeki düz örgüler ana renk, diğer yüzündeki düz örgüler diğer renk olacak.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir