KOVBOY HIRKA

Özellikle gençlerin ve genç giyimi seven kadınların tercih edeceği bir hırka. Salaş kesimleri ve saçakları kovboy havası katmış. Son yıllarda çok moda olan yırtık kot pantolon üzerinde çok hoş bir görüntü kazanabilir.

Benim tasarlayıp ördüğüm bu hırka pamuk karışımlı iple örüldüğünden her mevsim kullanılabilir.

  

Malzemeler:

500 gr pamuklu ip
4,5 numara örgü şişi,
3,5 numara örgü tığı (saçakları bağlamak için)

Yapılışı:

Arka: Yaka kısmından 49 ilmekle başlanır.24 ilmek düz, 1 dolayarak arttırma, 1 düz, 1 dolayarak arttırma, 24 düz şeklinde model kurulur. Arkayı örerken tüm ilmekler ters örülür. Her 10 sırada 1 ajur örneği uygulanır.(Düz örgü örerek 2 ilmeği birlikte örüyor, 1 dolama yapıyoruz.) Genişlik beden genişliğimize ulaştığında her ön sırada yaptığımız arttırma işlemini her 10 sırada bir yapıyoruz. İstediğimiz uzunluğa ulaştığında 2 sıra haraşo örüp tüm ilmekleri bir defada kesiyoruz.

Önler: 100 ilmek başlanır. 2 sıra haraşo örüp düz örgüye geçilir. 10 sırada bir ajur örneği uygulanır. Örgü boyu baştan itibaren 30 cm olduğunda tüm ilmekler bir defada kesilir. Diğer ön de aynı şekilde örülür.

Kollar: 75 ilmekle başlanır. 2 sıra haraşo ördükten sonra ilk 2 ilmek birlikte örülerek kesilir, 35 ilmek düz, 1 dolama 1 düz 35 ilmek düz, son 2 ilmek birlikte örülerek örnek kurulur. (Ortadaki arttırma ile balık sırtı görüntüyü elde ediyoruz. Kenarlardan eksilterek her sırada artmasını engelliyoruz.) 10 sırada 1 kenarlardaki kesme işlemini yapmıyoruz  (kol artışı) ve ajur örneğini uyguluyoruz.

Tüm parçaları sabitleyip, nemlendiriyoruz.  Yan ve kol dikişlerini dikiyoruz.Saçaklarını bağlıyoruz.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :