ANNELER GÜNÜ

ANNE… hepimizin hayatındaki en değerli varlıktır. Onların hakkını ödeyebilmek mümkün değildir.  Çünkü onlar bizden hiçbir karşılık beklemeden emek verirler. Bunun karşılığında bizim mutlu, sağlıklı olmamız, onların değerlerini bilmemiz yeterlidir anneler için.

Tabii ki, anneler gününde bir hediye ile gönlünü almak isteriz. Ama onları mutlu edecek hediyeyi seçmekte zorlanırız. Oysa ki onlar bizden sıcacık bir öpücük, kocaman bir sarılma isterler. Bu onlar için yeterlidir.

Amaaa biz örgü severler her fırsatı örgüye çeviririz. Onlara kendi el emeğimiz olan hediyeleri gururla armağan ederiz.

İşte bu düşüncede olan Örgü Sever Evlatlar 🙂 olarak annelerimize hazırlayabileceğimiz modellere bir kaç örnek veriyoruz. Siz bu örneklerden feyiz alarak kendi hediyelerinizi hazırlayın.

  Orkide Yelek. Yapımı için BURAYA tıklayınız.

 Batik Desenli Panço. Yapımı için BURAYA tıklayınız.

  Papatya Yelek. Yapımı için BURAYA tıklayınız.

  Farklı Bir Şal. Yapımı için BURAYA tıklayınız.

  Mısır Şalı. Yapımı için BURAYA tıklayınız.

Bu arada anneler gününün tarihçesi hakkında da kısaca bilgi verelim;

Ülkemizde mayıs ayının ikinci Pazarı kutlanan ‘Anneler Günü’ dünyanın farklı ülkelerinde yine mayıs ayı içinde farklı günlerde kutlanır.

Anneler günü geleneğinin yaratıcısı, Anna Jarvis’dir. Anna Jarvis  1864’te Amerika’da doğdu. 38 yaşında iken babasını kaybedince annesiyle birlikte Philadelphia’da yaşamaya başladı. Öğretmendi. Üç sene sonra 9 Mayıs 1905′te annesini de kaybetti. Anna, hayatının büyük bir bölümünü annesiyle geçirmişti. Buna rağmen hayattayken annesini çocuklarıyla ilgilenmemekle suçluyordu. Bu durum acısını daha da arttırıyordu. Geç de olsa annesini affetmeliydi. Annesinin ölümünden iki sene sonra en yakın arkadaşlarına ülke genelinde kutlanacak bir anneler günü fikrini açtı. Böylece kendi hikâyesini duyan diğer insanlar anneleri hayattayken onların değerini anlayabilirdi. Ve vakit varken herkes annesine onu ne kadar çok sevdiğini söylemeliydi.

Anna hayalini gerçekleştirdi. İlk anneler günü kutlaması 10 Mayıs 1908 tarihinde 407 çocuk ve annesinin katılımıyla annesinin din dersleri verdiği kilisede kutlandı. Anna bu kutlamada katılan her anne ve çocuğa kendi annesinin en sevdiği çiçek olan beyaz karanfillerden armağan etti. 8 Mayıs 1914 tarihinde resmileşerek milli bir gün olarak kutlanmaya başladı. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayıldı.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :