KOLSUZ BLUZ

Basit degaje yaka modelli, yazlık bluzumu tanıtmak istiyorum bu yazımda. Bence, yapımı en kolay yaka çeşidi kayık yakadır. Giyen kadının boynunu ince ve uzun gösterir. Bu modelde yakayı, basit kayık yaka kesimi yaptım. Sonra yakadan ilmek çıkartarak, uzun bir parça daha ördüm. Böylece gördüğünüz gibi, dökümlü bir degaje yaka ortaya çıktı.

350 gr orta kalınlıkta floş ve merserize karışımlı ip,

6 numara örgü şişi kullandım.

38 bedene göre, fakat dökümlü durmasını istediğimden biraz bol ördüm. siz kendi ölçülerinize göre uyarlayabilirsiniz. (Bunun için İlmek Sayısı Hesaplama Tekniği yazımdan faydalanabilirsiniz.)

Örgüye alttan başladım. 50 cm genişliği sağlayacak şekilde ilmek attım. 3 sıra haraşo örgüden sonra düz örgüye geçtim. Örgü boyu baştan itibaren 35 cm olduğunda,  8-3-2-1-1-1 şeklinde kol kesimini yaptım. Kol kesiminden itibaren 22 cm sonra şişteki tüm ilmekleri bir defada kestim. Aynı şekilde bir parça daha ördüm. Bu bluzun ön ve arkası aynı. İki parça da bittikten sonra sabitleyip, nemlendirdim. Etek ucundan kol altına kadar iki parçayı birleştirip diktim. Omuzlardan 5’er cm diktim. Yakada kalan 21 cm’lik açıklıktan ilmek çıkarttım. İki sırada bir yanlardan 2 ilmek arttırarak 15 cm haraşo ördüm ve bir defada tüm ilmekleri kestim. Kol açıklığından da ilmek çıkarttım. 3 cm uzunluğunda bir düz, bir ters lastik örgü ördüm.

Çok kolay değil mi? İnanın anlatmak örmekten daha zor. Bu teknikle kendinize, sevdiklerinize kısa zamanda renk renk bluzlar örebilirsiniz.

Örgüyle kalın. Sevgiler

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :