Düz örgü zemin üzerine aplike edilen motiflerle yaptığım bu çalışma çok sevildi. Örmesi çok kolay. Yapımı, tasarlaması çok zevkli. Ve en güzel yanı da, en basit kıyafetlere dahi şık bir hava katması.

Daha önce çalıştığımız bu tarz yelekleri, yaz için düşünerek, kafes örgü üzerine yapmıştık. (Kafes Örgü Yelek, Mudanya Yelek) Bu defa, Çoban Yelek çalışmamda kışlık bir yelek tasarladım. Yelek zeminini üçlü tırabzan örerek oluşturdum. Üstünde kullandığım motifleri ayrıca örerek, yakıştırdığım yerlere aplike ederek diktim.

Bu yelek için ölçüyü kendi bedeninize göre ayarlayın. (Bunun için İlmek Sayısı Hesaplama Tekniğinden faydalanabilirsiniz.) Vücuda oturan bir model değil. O yüzden biraz bol ve rahat olacak şekilde çalışın diye tavsiye ediyorum.

Benim yeleğim 40-42 beden için örüldü. 400 gr yünlü ince ip, 3 numara örgü tığı kullandım.

Ölçüleri ve sayıları şöyle:

Arka: 54 cm- 156 üçlü tırabzan ile başlayın ve her iki yandan 4 sırada bir 1er tırabzan eksiltin. Örgü boyu 45 cm olduğunda kol altı için 5-3-2-1-1  şeklinde kesim yapın. 23 cm kol evinden sonra örüp, bitirin.

Önler: 35 cm – 94 üçlü  tırabzan ile başlayın ve her iki yandan 4 sırada bir 1er tırabzan eksiltin. Arka gibi örün. Kol kesiminden 6 cm sonra yaka için 10-5-3-2-1-1-1 kesim yapın.

Parçaları dikerek birleştirin. Motifleri dilediğiniz renklerde örün. Yelek üzerine dikin.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir