Yine moher ve keçe ip ile yaptığım bir çalışma. Sıcacık ve yumuşacık bir dokusu olan şalın saçaklarını, uçuşan kelebeklerle süsledim.

İster şal ister atkı olarak kullanabileceğiniz bu şalı dilediğiniz boyutlarda yapabilirsiniz. (Bunun için Örgü Şal Ölçüleri makalemi okumanızı tavsiye ederim.)

Daha önce Farklı Bir Şal çalışmamızın neredeyse aynısı. Tek farkı kafesler petek şeklinde örülüyor. Tırabzanın üzerine değil, kafesin içine batarak. Böylece diğerinden daha kolay.

Bu şal için gerekli malzemeler;

150 gr moher ip, 100 gr keçe ip, 3 numara örgü tığı.

Yapımı;

Moher ip ile 190 cm uzunluğunda oldukça gevşek bir şekilde zincir çekin. (Eğer zinciri gevşek çekmekte zorlanıyorsanız, sadece başlangıç zinciri için bir kaç numara kalın tığ kullanabilir, ilk sıradan itibaren asıl tığınızla örmeye başlayabilirsiniz. Zincir sırası gevşek yapılmazsa kasılma görüntüsü oluşur. Bu da hiç hoş olmaz.)

Şalı örmeye uzun kenardan başlayın. Zincir sırasının üzerine 3 zincir, 1 tırabzan, 3 zincir 1 tırabzan örerek sırayı tamamlayın.

Sonraki sıralarda, alt sırada yapılan 3 zincirin ortasına (yani boşluğa batarak) 1 tırabzan yapın ve örgüye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 40 cm olduğunda, kafes örgüyü bitirin. Keçe ipi şalın uzunluğunda kafeslerin içinden geçirin. Bu aşamada da keçe ipi gevşek olarak çalışın.

Uçlarını sabitleyin. Saçak kısımlarına uçuşan kelebekler yapın. Kelebeklerin nasıl yapıldığını Mavi Kelebekler yazımda bulacaksınız. Şal için örgü aşamaları bittikten sonra buharlı ütü ile güzelce ütüleyin.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir