ZAMANSIZ HIRKA

Bir hırkaya bu kadar emek veriliyorsa ve bu kadar güzelse kesinlikle zamansız olmalıdır. Evet biraz uğraştıran bir model. Alışıldık örgülerin dışında. Fark yaratmak istiyorsanız bu hırka modeli tam size göre.

Lafı hiç uzatmadan hırkanın anlatımına geçiyorum. Mümkün olduğunca basit anlatabilmek için fotoğraflar hazırladım. Bu fotoğraflardan faydalanarak siz de kendi Zamansız Hırkanızı örebilirsiniz.

Bu hırka için gerekli malzeme:
  • Toplamda 600 gr yünlü ip,
  • 4,5 numara örgü şişi,
  • kenar biesini yapmak için örgü tığı
  • ve dikişler için yün iğnesi

Yapımı:

1-) Örgüye arka beden parçasının alt ortasından başlayın. 3 ilmek atın. Haraşo örün. İlk ilmekten 1, orta ilmekten 2, son ilmekten 1 ilmek arttırın. Arka sırayı olduğu gibi örün. Her ön sırada ilk, orta ve son ilmeği arttırarak haraşo örün.

Resim 1

2-) Fotoğraftaki gibi kenarlardan 1er orta ilmekten 2şer artırarak üçgen şeklinde örmeye devam edin.

3-) Zevkinize göre renk değişimleri yapın.

Resim 2

4-) Örgünün alt ortasından ölçün. 40 cm olduğunda ortadaki arttırma ilmeğinin dış yanından arttırmaya başlayın. Bu yöntem yakanın ense bölümü için. (Resim 3)

Resim 3

5-) Ense için oluşturulan ilmek sayısı 29 ilmek oluncaya kadar örün. Ensedeki 29 ilmeği bir defada kesin. Sağ ve sol ön parçaları 73 ilmek üzerinden örmeye başlayın.

Resim 4

6-) Ön parçaların düz ilerlemesi için ön yaka tarafından 1 ilmek arttırın. Diğer kenardan 1 ilmek eksiltin. Böylece verev örgü devam eder. İlmek sayısı aynı kalır. ( resim 4)

Resim 5

7-) Yaka kenar uzunluğu arka parça kadar olduğunda her ön sırada her iki yandan eksilterek ilmek sayısını bitirin. ( Resim 5)

8- ) Kol için 33 cm genişliğinde ilmek atın. Ara ara arttırmalar yaparak 40 c uzunluğunda örün. kol evi genişliği 38 cm olmalı.

9-) Yaka etrafından ilmek alın. 16 sıra haraşo örün.

10-) Kol, yaka ve etek ucuna tığ ile bir sıra kaydırma örün.

11-) Kol manşetine birit yapın. Düğme ve biriti dikin. (Birit videosuna bakın)

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :