YENİ DOĞAN İHTİYAÇ LİSTESİ

Dünyanın en güzel duygusudur herhalde, dünyaya gelmek üzere olan o küçücük can için hazırlık yapmak. Bu hazırlıklarda örgünün yeri ayrı ve önemlidir. Aynı zamanda da çok zevklidir. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla, genç anneler bebeklerine örgü malzeme kullanmakta tereddüt ediyorlar. Bence sonuna kadar haklılar. Çünkü bebeklerin tenleri çok hassastır. Kolaylıkla kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi belirtiler gösterirler. Ve bu da çok rahatsız edicidir. Bebeğin hassas tenine zarar vermeyecek malzemelerle örülmüş olmalı.

Eskiden bebek için bir şeyler örüleceği zaman orlon ip kullanılırdı. Orlon tercih edilmesinin nedeni, leke tutmaması ve kolay temizlenmesi ve tüysüz olmasıydı. Ama naylon oranı yüksek olduğundan, sağlıklı değillerdi. Bebekleri terletir, pişiklere neden olurdu. Günümüzde bebekler için özel, sağlıklı ipler üretildi. Ve bunlarla örgü örmek çok zevkli ve kolay. Antibakteriyel, tüylenmeyen ipler mevcut. Bunlar bambu, yün pamuk gibi doğal liflerden üretiliyor.

Gelelim yeni doğan ihtiyaç listesine:

1-Bebeğinizin, kesinlikle örgüden en az bir Battaniyesi olmalı. Ve ona uykularında eşlik edecek Uyku Arkadaşı  da hazırlayabilirsiniz.

2- Yelek, uykudan uyanıp, sıcak yatağından çıktığında vücut ısısını korumak için örgü yelek ve süveterler harikadır.

3- Örgü Patik, bebeğinizin ayaklarını sıcak tutarken, örgünün gözenekli yapısından dolayı hassas cildinin nefes almasını sağlar.

4- Bere ve Atkı, Bebekler vücut ısılarını en çok başlarından kaybederler. Patiklerde olduğu gibi sıcak tutan ve nefes aldıran örgü bere ve atkıları olmalıdır.

5- Amigurumi; Oyunlarında arkadaşlık edecek örgüden sevimli bir oyuncak örmelisiniz.

Bebeğiniz için örgü malzemeleri daha da çeşitlendirebilirsiniz. Ama yukarda saydığım 5 parça mutlaka listenizde bulunmalı.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :