YAZ RENKLERİNDE HIRKA

Yazın son günlerine yakışır renklerde bir hırka hazırladım. Yeşili, mavisiyle capcanlı bir hırka oldu bu çalışmam da. Hem de son yılların modası olan zigzag ve boyuna çizgiler eşliğinde.

Retro Hırka yapımına benzeyen, zevkli bir çalışma oldu.

Yaz Renklerinde Hırka için ölçüleri belirledim. (İlmek Sayısı Hesaplama Tekniği ile yapabilisiniz) Bu hırkamın boyunu diğerine oranla daha kısa olmasını istedim.

Bir yan kenardan örmeye başlayıp diğer beden kenarından bitirdim. Kol açıklığı etrafından aynı örgüyü kullanarak kol boyunca ördüm. Yaka ve ön kenar etrafını 3 cm tırabzan ördüm. Ve hırkamı tamamladım.

Malzeme:

  • Tüm renklerden 100’er gr olmak üzere toplamda 500 gr pamuklu ip,
  • 3,5 numara örgü tığı.

Yapımı:

Örgünün tamamı tırabzan (1 kez dolayıp 3 defada çekerek) örnekten oluşuyor.

1-) Örgü boyu kadar (102 cm) 3,5 numara tığ ile zincir çekin. İlk sırada, yani zincir çekerken, kullanacağım tığdan yarım numara kalın tığ kullanırım. Böylece, örgünün ilk sırasının toplanmasını önlemiş olurum. Dilerseniz normal örgünüzden biraz daha gevşek örerek de yapabilirsiniz.

2-) 3 numara tığ ile 3 tırabzan birlikte örerek bir defada kapatın. Sıradaki zincirlerin üstüne ”7 tane uzun trabzan örün. Aynı zincirin içine 5 adet uzun trabzan örün. 7 adet uzun tırabzan örün. Sıradaki 5 zincirin içine 5 tırabzan örüp 1 defada kapatın ve 7 tırabzan…” sıra sonuna kadar bu şekilede devam edin. Son zincirin içine aynı yere 3 defa tırabzan örerek sırayı bitirin.

3-) 2. sıranın tekrarını örgü boyunca örün.

4-) Diğer renge başlayın. 2. ve 3. sıraları tekrarlayın.

5-) Örgü boyu başlangıçtan itibaren 18 cm olduğunda ön beden ayrımı yapın. Bunun için kenardan 51 cm örmeden geçin. Yukardaki şema bu konuda yardımcı olacaktır.

6-) 14 cm boyunca sadece arka parçayı örerek devam edin. Yaka açıklığı 14 m olduğunda diğer bedeni örmek  için tekrar 51 cm zincir ekleyin ve üstüne örgüye devam edin.

7-) 18 cm daha diğer bedeni örün ve bitirin.

8 -) Kol evi etrafından 42 cm belirleyin. Örneği aynı şekilde uygulayın. Kol ucuna doğru ara ara kenarlardan eksiltmeler yaparak kol formunu verin.

9-) Kol altı ve beden yan dikişlerini yapın. Ön kenar bandı ve yaka etrafına 2 sıra yarım tırabzan örün. Ön kenar bandı için 3 sıra daha örün. Son sırayı kaydırma ile tamamlayın.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :