ÜÇGEN SİYAH ŞAL

Tamamen içimden geldiği gibi, doğaçlama yaptığım bir şal. Elimde kalan tüm siyah ve gri renkli ipleri topladım. En sevdiğim ve en çok kullandığım 4 numara misinalı örgü şişimle başladım örmeye. İplerim elimde kalan, artan ipler olduğu için hepsini aynı kalınlığa getirdim önce. Örneğin moher ipi, ince düz bir iple birlikte sarıp, kalın iple eşitledim. Ortadan başlanan üçgen bir şal canlandırdım gözümde. Büyük püsküller sarksın uçlarından dedim. Şalın sonlarına doğru gri ile renk katmayı planladım. Ara ara basit ajur örnekleri yerleştirdim. Ve sonunda doğaçlama olan bu güzellik çıktı ortaya. Siz de benim bu şalımdan esinlenerek kendi özgün şalınızı örün. Bittiğinde, kendi tablosunu seyreden bir ressam gibi gurur duyacaksınız, eminim.

Üçgen şal örmek için misinalı şiş kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü ilmek sayınız çok artacak. Benim şalımda en son ilmek sayısı 260’tı.

Yapılışı:

Örgü şişine 7 ilmek atın. Bir sıra ters örün. 2 ilmek haraşo, 1 dolayın, 1 ilmek düz, 1 dolayın, 1 düz (bu düz ilmek, orta arttırma çubuğu), 1 dolayın, 1 düz, 1 dolayın ve 2 ilmek haraşo örerek sırayı tamamlayın. Arka sırayı tüm ilmekleri ters örün. Artık düzeni kurdunuz. Bundan sonra her ön sırada aynı yerlerden arttırmaları yapacaksınız. Her sırada 4 ilmek artacak. Dilediğiniz gibi ördükten ve istediğiniz ölçüye ulaştıktan sonra tüm ilmekleri kesin. (bu aşamada Örgü Şal Ölçüleri yazımız size yararlı olacaktır) Ben üç kenarı da tığ ile bir sıra sıkiğne olarak oya yaptım. Ütüleyin. Püskülleri yapın ve dikin.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :