MOTİFLİ ÖRGÜ ÖLÇÜLERİ

Tığ işi, kare motiflerle örülmüş, çok şık bir yelek. Dilerseniz kol ekleyerek, hırkaya da çevrilebilir. Motiflerin yapım şemasını bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz. Ama önce motiflerden yelek yaparken dikkat etmemiz gereken özelliklere değinelim;

Tığ işi motifler, kare ya da yuvarlak olabilir. Tığ ile örebilirsiniz. Veya çeşitli aparatlar, motif kasnakları kullanabilirsiniz. Fotoğraftaki örnek gibi, her sırada farklı renk kullanabilir, rengarenk motifler örebilir ya da düz renk çalışabilirsiniz. Dilediğiniz herhangi bir motifi, giyim parçası üretmek için kullanabilirsiniz. Öncelikle ne öreceğinize karar verin. Yelek, hırka, kazak… Sonra kendinize bir kalıp çıkarın. Bunu bedeninize ölçerek de yapabileceğiniz gibi, bir giysinizden de faydalanabilirsiniz. Beden genişliğiniz 38 bedene göre, örneğin 80 cm. olsun. Kullanmak istediğiniz motiflerden bir adet örüp, ölçün. Motifiniz de 8 cm diyelim. (Bu ölçüyü belirlerken, ekleme payını da hesaba katmayı unutmayın.) 80/8=10 Yani örgümüzde beden genişliği için 10 adet motif kullanılacak. Motifleri kalıba uygun hale getirmek için, motif ekleyebilirsiniz. Bu bir yoldur.  Ben motifin üzerinde küçültme ya da büyültme yapmayı daha uygun buluyorum. Kullanacağım motifi bir kaç sıra eksik veya fazla örerek kalıbımın ölçüsüne eşitliyorum.

Giysinizin tamamı motiflerden oluşacak diye bir şart yok. (Dilerseniz BURADAKİ gibi arka parçayı file örebilirsiniz.) Zaten kendi modanızı yaratmanın hiç bir kuralı yok. Her şey sizin ellerinizde. Şimdi kendinize güzel bir motif seçin, sonra da güzel renkler. Hayal gücünüzü yanınıza alarak, dilediğinizi örün ve gururla giyin.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :