KULAKLIKLI BERE ve BANT

Piyasada, mağazalarda çok çeşitli bereler,bantlar mevcut. Her zevke, her yaşa, her cinsiyete uygun bere ve bantlar bulabiliriz. Taşlısı, pullusu, renklisi, sadesi… Fiyatları da çok ucuzdan çok pahalıya her bütçeye uygun. Ama yinede bize yetmez. Şurası şöyle olsaydı, yok biraz daha küçük olsaydı, yok rengi biraz daha koyu olsaydı… Bu zengin piyasa bize yetmedi, yetmez. ‘Ben bunun daha güzelini yaparım’ deyip yün dükkanının yolunu tutarız. İstediğimiz renkte, istediğimiz kalınlıkta ipimizi alır zevkimize göre öreriz.

Alttaki fotoğraf ve anlatımını Örgü Pınarı hazırladı. İlham vermesi için bir alternatif…

Yapımını kısaca anlatayım, bereyi örmeye tepesinden, 10 ilmekle başladım. Düz örgü örerek, her ilmekten bir ilmek arttırdım. Dört sıra sonra toplam 80 ilmek elde ettim. Bir karış oluncaya kadar düz ördüm. İlmeklerimi ayırdım. (8 ilmek ense+12 ilmek kulak+30 ilmek ön+12 ilmek kulak+8 ilmek ense.)

Ense için ayırdığım 8 ilmeği iki sıra örüp kestim. Kulak için ayırdığım 12 ilmeği 4 ilmek kalana kadar her sıra başında iki yandan da birer ilmek eksilttim. 4 ilmeği kestim. Ön için ayırdığım 30 ilmeği bir sırada kestim. Diğer tarafı da aynı ilk başta olduğu gibi örüp, tamamladım. Her ilmekten bir ilmek alarak, 102 ilmek çıkardım. 3 sıra haraşo örüp bir defada kestim. Kulaklardan 4 ilmek çıkartarak kordon ördüm, uçlarına ponpon yapıp diktim. Örgünün başlangıç yerinden yani berenin tepesinden, her ilmeğin arasından iğne ile ip geçirerek büzdüm. Arka dikişini yaptım. Tepesine daha büyük bir ponpon yaparak, diktim.

For English click here 🇬🇧

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :