Şallar; tarih boyunca kadınların hayatında olan aksesuar. Ama sadece aksesuar olarak değerlendirmek yanlış olur. Genellikle omuz üzerine salaş şekilde giyilir. Bedenin üst kısmını ve kolların bir bölümünü örter. Bazen baş örtüsü işlevinde de kullanılabilir. En çok dikdörtgen, kare ve üçgen biçimindeki türleri vardır.

Şal, kelime olarak Farsçadır. Keşmir ve Paşmina kumaştan gelmektedir. İlk yapıldığında bu kumaşlar kullanıldığından ismini de onlardan alması olağan. Günümüzde kumaş ve ip teknolojisinin gelişmesiyle şalların yapımında kullanılan malzemeler de çok çeşitlenmiştir.

Örgü Pınarı fotoğraflardaki çalışmasında keçe ipi, moherle birlikte kullanarak fotoğraflardaki şalı tasarladı. Keçe; sözlük anlamı olarak koyun, keçi, deve, tavşan vb. gibi hayvanların yapağısının, tüyünün dürülüp dövülmesi yoluyla yapılan, kaba, kalın kumaştır. Son yıllarda piyasada bu kumaşın iplerini, çeşit çeşit bulmak mümkün. Düz, ebruli, simli türevleri mevcut.

Bu şalın benzerini örebilmek için ihtiyacınız olan malzemeler; 300 gr keçe ip, 150 gr civarı moher ve 3 numara örgü tığı. Şalınızın olmasını istediğiniz ebatta tığ ile kafes örgü örüyorsunuz. Sonra keçe ipinizi şalınızın uzunluğunca kesip, kafeslerin içinden geçiriyorsunuz. Uçlarını dilerseniz fotoğraftaki gibi keçe ipleri uzun bırakarak bağlayın. Dilerseniz daha önceki çalışmamızda yaptığımız gibi (Farklı Bir Şal) moher ip ile yonca motifleri örün. Ya da sizin aklınıza gelen başka bir yöntemi uygulayın. Sonuç her şekilde mükemmel olacak…

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir