HARDAL RENGİ KOVBOY HIRKA

Gençler ve genç giyimden hoşlanan kadınlar tarafından çok beğenilerek örülen ve beğenilerek giyilen bir hırka… Aynı modeli daha önce ebruli ip ile örmüştük... Şimdi de, bu sene çok moda olan hardal rengi ile ördük…

Kadın Hırkanın Anlatımı şöyle;

Malzemeler: 500 gr pamuklu ip

5 numara örgü şişi,

4 ya da 5 numara örgü tığı (saçakları bağlamak için)

Yapılışı:

Arka: Yaka kısmından 49 ilmekle başlanır. 4 sıra pirinç örgü örülür. 24 ilmek düz, 1 dolayarak arttırma, 1 düz, 1 dolayarak arttırma, 24 düz şeklinde örnek kurulur. Her 10 sırada 1 ajur örneği uygulanır.(Düz örgü örerek 2 ilmeği birlikte örüyor, 1 dolama yapıyoruz.) Genişlik beden genişliğimize ulaştığında her ön sırada yaptığımız arttırma işlemini her 10 sırada bir yapıyoruz. İstediğimiz uzunluğa ulaştığında 2 sıra haraşo örüp tüm ilmekleri bir defada kesiyoruz.

Önler: 100 ilmek başlanır. 6 sıra pirinç örüp düz örgüye geçilir. 10 sırada bir ajur örneği uygulanır. Örgü boyu baştan itibaren 30 cm olduğunda tüm ilmekler bir defada kesilir. Diğer ön de aynı şekilde örülür.

Kollar: Önler ve arka parçadan 38+1+38 ilmek omuzdan çıkartılır. 38 ilmek düz, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 38 ilmek ilmek düz örülerek örnek kurulur. Her sıraya başlarken ilk 2 ilmek birlikte örülerek eksiltme yapılır.(Ortadaki arttırma ile balık sırtı görüntüyü elde ediyoruz. Kenarlardan eksilterek her sırada artmasını engelliyoruz.) Kol ucuna iki defa ajur örneği uygulayıp bitiriyoruz.

Tüm parçaları sabitleyip, nemlendiriyoruz.  Yan ve kol dikişlerini dikiyoruz. Saçaklarını bağlıyoruz.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :