GÖLYAZI BLUZU

Pamuklu ip ile örülmüş, tiril tiril, yumuşacık ve çok şık bir bluz. Pamuklu ve ince olduğundan gözenekleri vücuda nefes aldırıyor. Asimetrik kesimi sayesinde de zarif ve ince bir görünüm sağlıyor.

Bu bluzun yapımı için 300 gr ince pamuklu ip kullanıldı. 4 numara örgü şişi ile örüldü. Asimetrik kesim için ön etek ucunda kısa satır tekniği uygulandı. Bu ölçüler 38-40 beden için uygundur. Dökümlü olması gereken bir model. Siz kendi bedeninize göre İlmek Sayısı Hesaplama Tekniğinden yararlanarak uygulayın.
Yapımı:
Arka: 4 numara örgü şişine 138 ilmek atın. 2 sıra haraşo örün ve takip eden sıradan itibaren düz örgü örün. 63 cm düz örün. Ense yaka oyuğu için ortadaki 16 ilmeği kesin. Tek taraftan her sırada 6-4-3-2 kesim yapın. Örgü boyu başlangıçtan itibaren 72 cm olduğunda omuz için tüm ilmekleri kesin. Diğer omuzu da aynı şekilde örün.
Ön: Örgü şişine 128 ilmek atın. 2 sıra haraşo örün. Şimdi asimetrik kesim için kısa satır uygulaması yapmaya başlıyoruz. 5 ilmek düz örün. Dönün. Ters sırayı ters örün. Dönün. 10 ilmek örün. Ters sırayı örün. 15 ilmek örün. Dönün… Yani 5 ilmekte bir kısa satır uygulayın. Tüm ilmekler bu şekilde örüldükten sonra tüm sıra örmeye başlayın. 15 sıra ördükten sonra örgüye kenardan 1 defada 10 ilmek ekleyin. 138 ilmek üzerinden 40 cm örün. Yaka için ortadaki 3 ilmeği kesin. Bir tarafı beklemeye alın. Her ön sırada yaka kenarından 1 ilmek eksiltin. 46 ilmek kalıncaya kadar devam edin. Başlangıçtan itibaren 62 cm olduğunda tüm ilmekleri bir defada kesin. Diğer yakayı da aynı şekilde uygulayın.


Kollar: 58 ilmek başlayın. 2 sıra haraşo ördükten sonra düz örün. Kenarlardan ara ara arttırmalar yaparak 90 ilmeğe ulaşın ve 38 cm olduğunda tüm ilmekleri bir defada kesin.
Bitirme: Omuzları ve kolları dikiş ile birleştirin. Diğer parçaları 2 numara örgü tığı ile örerek birleştirin.

Örnek açıklaması:
Sökmeli Ajur Örneği: Ön yüzde örneği uygulamak istediğiniz noktadaki 2 ilmeğin arasından 1 ilmek çıkartın. Arka yüzde çıkarttığınız ilmeği düz örün. Ön yüzde örmeden ters olarak alın. Bir kaç sıra bu şekilde çalıştıktan sonra aradan aldığınız ilmeği bırakıp, sökün. Üstüne devam düz devam edin. Bu örneğin özelliği sıra ve araları saymadan örmeniz. Öreceğiniz örgünün istediğiniz yerine, istediğiniz uzunlukta Sökmeli Ajur örneğini uygulayabilirsiniz.

 

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :