DANTEL YELEK

Dantel yelek
Dantel yelek

Oldukça zor ve emek isteyen bir model tanıtmak istiyorum bu yazımda. Bu dantel yelek, aslında yelek değildi. Ailemdeki büyük kadınlar tarafından lizöz olarak örülmüş. Çeyizden çeyize aktarılarak sonunda benim elime ulaştı. Lizöz olarak kalsaydı, sadece lohusalık günlerinde kullanılıp, sandıktaki gizli yerini tekrar alacaktı. Bu kadar emek verilmiş bir güzellik, daha sık kullanılmalı bence.

Dantel yelek ön görünüş
Dantel yelek ön görünüş

Yeleğin orijinal hali, yarım takma  kolluydu. Bu kollar modası geçmiş bir görüntü sergiliyordu. Aynı zamanda da bana dar geliyordu:)) Kollarını dikkatli bir şekilde söktüm. Söktüğüm ipi yıkayıp, ütüledim. Yeleği yenilemek ve kendi üstüme uyarlamak için bu söktüğüm ipi kullandım. Yaka ve kol kenarlarını basit tığ oyası örerek çevreledim. Böylece, sandıkta karanlık köşelerde giyilmeyi bekleyen lizöz, basit bir çalışma ile çok şık bir dantel yelek halini aldı. Ben rengini orijinal halinde olduğu gibi, beyaz tercih ettim ettim. Ama ilerde kumaş boyası ile boyayıp yeni bir renk verebilirim.

Dantel yelek detay
Dantel yelek detay

Ama ‘benim sandığımda böyle bir şey yok. Örmek istiyorum’ derseniz; 38 beden olan bu yelek için, 200 gr ve 70 numara dantel ipi kullanabilirsiniz. Önler ve arka parçalar ayrı ayrı örülmüş. Parçalar dikilerek birleştirilmiş. Arka parça 48 cm, önler 28 cm genişliğinde. Uzunluk etek ucundan kol altına kadar 58 cm olarak örülmüş.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :