ANNE HIRKASI

Hayatta en değer verdiğimiz insanlardan biri olan annemiz için, kendi el emeğimiz, göz nurumuzla hazırladığımız bir hediye kadar değerli ne olabilir ki… Ve her anne çocuğunun kendisi için, günlerce emek vererek hazırladığı bir hediyeden onur duyar…

Yakadan başlayarak örülen bu hırka, her yaş kadının giymek isteyeceği bir model. Pantolon, etek ya da elbise üzerine rahatlıkla giyebilirsiniz. Delikli, hava aldıran, tiril tiril hırkalar, serin yaz akşamlarında ve bahar mevsiminde en çok ihtiyaç duyulan parçadır.

Anneler Günü hediyesi olarak bu hırkayı ya da benzerlerini kesinlikle düşünün. Eğer tığ örgüsü elinizden geliyorsa, bu sene annenizi böyle bir hediye ile mutlu etmeye ne dersiniz 🙂 ‘Benim bu kadar büyük parça örmeye zamanım yok. Daha kısa zamanda üretebileceğim bir şeyler olmalı’ derseniz, Anneler Günü İçin Yaratıcı Hediye Fikirleri yazımı tavsiye ederim.

Şimdi gelelim bu hırkanın yapımına. Benim verdiğim ölçüler 42-44 beden için uygundur. Siz öreceğiniz beden ölçüsüne göre, birer örnek arttırın ya da eksiltin.

Malzemeler:
  • 500 gr pamuklu ince ip,
  • 4/0 2.50 numara örgü tığı,
  • 1 adet düğme,
  • örgü iğnesi.

Yapımı:

1-) 80 cm zincir çekin.
2-) Şemada verilen örneği zincirin üstüne uygulayın.

Pinteres’ten alınan bu şema V Yaka olarak örülmüş. Ben bunu yuvarlak yakaya dönüştürdüm.

3-) Önler için 5,5 örnek, kollar için 3 örnek, arka için 11 örnek ayırın. Ayrım kenarlarında arttırma çubukları oluşturun.

Yuvarlak yaka için sayılar 3’üncü maddede verilmiştir.

4-) 26 sıra örüldüğünde kolları ayırın. Ön beden ve arka beden arasına yani kol altına 10 zincir çekin. (Bu zincirin üzerine 2 örnek ekleyerek kol altını oluşturun.)

5-) Kol ayrımından sonra arttırma yapmadan örgüye etek ucuna doğru devam edin.
6-) Kol kesiminden sonra 32 cm olduğunda örneğin 1. sırasını uygulamayın. 4 sıra sadece 2. sıra uygulanacak. (Arka ve ön sıralar halinde değil) Ön sıranın sonuna gelince arka yüze dönmeyin. Ön kenar için sık iğne örün. Yaka etrafını 10 sık iğnede 1 eksilterek örün. Böylece yakayı yuvarlamış olacaksınız. Diğer ön kenarı da sık iğne örün. Alt sıra başına gelince örneği uygulayın. Bu işlemi 4 sıra yapın ve bitirin.

Kol altından kolu örmeye başlayın. Kol ucuna doğru ara ara eksilme yapın. Örgü boyu kol altından itibaren 22 cm olduğunda örneğin sadece 2. sırasını 3 defa uygulayın. (Ben bunun için son 3 sırada, sıra sonuna geldiğimde ipi kesip sıra başından tekrar başladım) Diğer kolu da aynı şekilde örün.

Örgüde kullandığımız ip pamuklu olduğundan, çekinmeden buharlı ütü ile güzelce ütüleyin. Kol altını dikin. Yakasına birit ve düğme dikin.  (Örgü Birit yapımına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.)

Zevkle örülen, keyifle giyilen örgüler diliyorum…

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :