ALİ BEY’İN ATKISI

Erkek örgü deyince ilk akla gelen, örgü atkı ya da örgü boyunluktur. Örgü örmeyi seven herkes, sevdiği erkeğe, oğluna, kardeşine ya da arkadaşına el örgüsü sıcacık, yumuşacık bir örgü atkı hediye etmiştir.

Bu yazımda tanıtmak istediğim örgü, erkek boyunluk. Örgü örmeyi bilen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir örnekten oluşuyor. Örgü boyunluğun tamamı Piliseli Yalancı Selanik Örneğinden oluşuyor. Daha önce tanıtımını yaptığım Chanel  Atkı ve Kolay Erkek Atkı modellerinde de kullandığım bir örnek. Piliseli Yalancı Selanik Örneği erkek örgülerine çok yakışan ve kullanışlı bir örnek. Bu örneğin videolu anlatımını aşağıda bulacaksınız. Şimdi yapımı hakkında bilgi veriyorum.

Malzemeler: 150 gr yün-keten karışımlı orta kalınlıkta ip, 4 numara örgü şişi, 1 çift deri biritli düğme.

Örgü şişine 3 ilmek atın. Her sıra başında kenar ilmekten 1 ilmek arttırın. 7 ilmek olduğunda Piliseli Yalancı Selanik Örneğini uygulamaya başlayın. (3 ilmek düz örün, ipi kendinize doğru alıp, 1 ilmek ters örecekmiş gibi ama örmeden alın. 3 ilmek düz örün ve yine ipi kendinize doğru alıp, 1 ilmek ters örecekmiş gibi ama örmeden alın. Sıra sonuna kadar bunu uygulayın. Arka sırada 3 ters ilmeğin ortasındaki ilmeği, 1 ilmek ters örecekmiş gibi ama örmeden alın. Diğer ilmekleri düz örün. Yani her sırada 3 düz 1 ters örülecek, fakat 1 ters örecekmiş gibi alınıp, şişe aktarılacak.) Örgünün genişliği 28 cm olduğunda bir taraftan 1 ilmek eksiltip, diğer taraftan 1 ilmek arttırmaya devam edilir. Yaptığınız bu işlem örgünün verev şekil almasını sağlayacak. Böylece boyuna sarıldığında daha güzel sarmalayacak. Atkı boyu 110 cm olduğunda iki taraftan da 1’er ilmek kesmeye başlayın. Son kalan 25 ilmeği bir defada kesin ve bitirin. Deri birit düğmenin bir parçasını, başlangıçtan sonraki 14 cm de dikin. Diğer parçayı bitirilen taraftan 25cm cm dikin.

Piliseli Yalancı Selanik Örneği anlatım videosu

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :