Renklerin yılbaşı renkleri olmasından esinlenerek bu şalın adını Yılbaşı Şalı koydum. İstediğiniz her renk grubuyla yapabilirsiniz. Daha küçük yaparsanız boyunluk olarak da kullanabilirsiniz. (Şalınız için uygun ebatları öğrenmek için Örgü Şal Ölçüleri yazımıza bakabilirsiniz.)

 

Yılbaşı Şalının tamamı haraşo örgüden oluşuyor. Yani haraşo örmeyi biliyorsanız bu şalı ve benzerlerini rahatlıkla örebilirsiniz.

Malzemeler:

200 gr kırmızı,
100 gr bej rengi,
100 gr yeşil,
100 gr krem rengi yünlü ip,
5 numara misinalı şiş,
saçakları bağlamak için örgü tığı

Yapımı:

Şalın orta kısmını oluşturan büyük parçayı örerek başlıyoruz.

Şişinize 161 ilmek atın. İlmeklerin ortasındaki 1 ilmek eksiltme çubuğu olarak kullanılacak. Yani 80 + 1 +80 =161 olacak. Her ön sırada ortadaki 3 ilmeği birlikte örerek eksiltme yapın. Arka sırayı haraşo örün. Tüm ilmekler bitinceye kadar bu şekilde örün.

Büyük üçgenin bir kenarından 80 ilmek çıkartıp şişe geçirin. Aynı şişe 81 ilmek atın. Her ön sırada kenardaki ilk 2 ilmeği, ortadaki 3 ilmeği ve sıra sonundaki 2 ilmeği birlikte örerek eksiltin. Yani her ön sırada 4’er ilmek eksilecek. Arka sırayı haraşo örün. Tüm ilmekler bitinceye kadar bu şekilde örün.

Büyük üçgenin diğer kenarına da aynı işlemi yapın. Yalnız bu defa önce şişe 81 ilmek atın sonra büyük üçgenin kenar ilmeklerini şişe geçirin.

Tamamlama:

Şalın üst kısmından ilmek çıkartın. 10 sıra düz örgü örün. İlmekleri kapatmadan, şişten tek tek çıkartarak, örgünün tersine ilmeği ilmeğine dikin.

İlmeği ilmeğine kapatarak biye yapımı:

Video kaynak : instagram / love_knitting_vn_01

Saçaklar için kırmızı ipten 40 cm’lik parçalar hazırlayın. 4’lü guruplar halinde şalın uç kısımlarından geçirin. Hassas olarak ütüleyin.

Şalınız hazır. İyi günlerde kullanın.

Bu şal Etsy‘de!

Shares: