BEY BEĞENDİ ÖRNEĞİ (GRANNY SQUARE)

Tığ işi örgü örenler “Hanım Dilendi Bey Beğendi” motifini çok sever. Çünkü, bu motifleri yapmak çok zevkli ve kolaydır. Dilediğimiz boyutta çalışabiliriz. Yaratıcılığımızı sonuna kadar kullanarak dilediğimiz renklerle örebiliriz.

  

Tığ işi örgü dendiğinde bu örnek ilk akla gelendir. Tığ işi örgünün temel taşı diyebiliriz bu motif için. Bu motif ülkemiz dışında da çokça kullanılır. Nine karesi (Granny square) adıyla ararsanız bir çok örnek bulabilirsiniz.

Bu motifi örebilirsek, birbirinden güzel yelekler, hırkalar, kazaklar, battaniyeler, atkı ve bereler örebiliriz.

    

Bu sayfadaki, örnek fotoğraflar, anlatım ve videodan faydalanarak sizler de kendiniz için değişek örnekler çıkarabilir, bu örneklerden fikir alıp kendi tasarımlarınızı örebilirsiniz.

Çok genel olarak bu motifin yapılışı şöyle;

Birinci sıra; 4(dört) zincirden oluşan bir halka yapıyoruz.

İkinci sıra; 3’lü gruplar halinde 4 grup ikili trabzan örüyoruz. Trabzanların aralarında birer zincir çekiyoruz. Her sıra başında 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Yani bu 3 zincir sıra başındaki ilk 3’lü grubun ilk trabzanının oluşturuyor. İki adet daha 2’li trabzan yapıyoruz. Bir zincir çekiyoruz (3 adet ikili trabzan bir zincir) sırayı bu şekilde örüp ilk başta çektiğimiz 3 zincirin en üstündeki zincire yarım sık iğne yaparak birleştiriyoruz.

Üçüncü sıra; Alt sırada ördüğümüz zincirlerin üzerine trabzan yapıyoruz. Alt sıradaki trabzanların üzerine zincir çalışıyoruz. Kare oluşturabilmek için dört boşluğu şu şekilde çalışıyoruz: 3 adet 2’li trabzan örüyoruz, aynı boşluğun içine bir zincir çekip 3 adet 2’li trabzan daha örüyoruz. Böylece köşelerden artırma işlemini de yapmış bulunuyoruz.

Bu motifin en güzel özelliği, yukarıdaki anlatımda verilmiş olan sayılar değiştirilebilir. Dilediğimiz büyüklükte yapabiliriz.

 

  

  

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :