VEREV KAZAK

Son yıllarda örgü iplerinin çeşitliliği ne kadar da çok arttı. Eskiden sadece düz renk iplerle örgü örerdik. Kırçıllı ve simli ipler bile her yerde bulunmazdı. Şimdi yün dükkanlarında rengarenk iplerin arasında karar verebilmek çok zor.

Renk geçişli bu ipi çok severek aldım. Çizgilerin enine olmasını istemedim. Malum, enine çizgiler kilolu ve kısa boylu gösterir. Verev çizgiler ise vücudun daha ince görünmesini sağlar. Roba kısmına koyduğum püsküllerle de genç bir hava vermeyi istedim.

Balıkçı yaka verev kazak için; 500 gr (%49 yün-%51 akrilik, 100 gr -240m olan) kalınca bir ip , 6 numara örgü şişi, 6 numara misinalı şiş ve püsküller ve kol etek kenarlarını örmek için 6 numara örgü tığı

Boğazlı Yaka kazak için örmeye etek ucundan başlanıyor. Bunun için şişinize 3 ilmek atın. Her sıra başında ilk ilmekten 1 ilmek arttırarak düz örgü örün. Örgü boyu başlangıçtan itibaren 70 cm olduğunda her sıra başında ilk ve ikinci ilmeği birlikte örün. Yani her sıra başında 1 ilmek eksiltin. Son 3 ilmek kaldığında kesin ve bitirin. Elinizde kare bir parça oldu. Ön ve arka için bu kare parçadan iki adet örün. Kare parçanın yan kenarı boyunca ilmek çıkartıp, şişe geçirin ve yukarı doğru 11 cm düz örgü örün. Diğer parçaya da işlemi uygulayın. Yaka için 23 cm bırakarak omuzları birleştirin. Yaka açıklığından ilmek çıkartıp misinalı şiş ile 18 cm lastik örgü örün. Kollar için, 50 ilmek atarak başlayın. 5 cm de bir, 4 defa kol genişliği için iki yandan 1’er ilmek arttırın. 38 cm olduğunda tüm ilmekleri bir defada kesin. kol ve etek uçlarını tığ ile bir sıra sık iğne örün. Roba kısmına 8 adet püskül yapın ve dikin.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :