SOMON RENGİ ATKI-BERE

Yine çok kolay ve kısa zamanda örüp, giyebileceğiniz bir örnek hazırladım. Atkı çalışmamızı daha önce bir çok modelde uyguladık. Etol Şal modelim bunlardan en belirgini. Ama Fasülye Bere ilk kez uyguladık.

Dilediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlayabilirsiniz. Ama uygun ölçüler için Örgü Şal Ölçüleri yazımızı tavsiye ederim.

Somon Rengi Kafes Atkı’nın ölçüleri:

En: 35cm
Uzunluk: 2 mt

Somon Rengi Kafes Atkı için malzemeler:

100gr moher ip,
50gr krem, yeşil ve siyah renklerde keçe ip,
3 numara örgü tığı

Yapımı;

Moher ip ile 2mt uzunluğunda oldukça gevşek bir şekilde zincir çekin. (Eğer zinciri gevşek çekmekte zorlanıyorsanız, sadece başlangıç zinciri için bir kaç numara kalın tığ kullanabilir, ilk sıradan itibaren asıl tığınızla örmeye başlayabilirsiniz. Zincir sırası gevşek yapılmazsa kasılma görüntüsü oluşur. Bu da hiç hoş olmaz.)
Şalı örmeye uzun kenardan başlayın. Zincir sırasının üzerine 3 zincir, 1 tırabzan, 3 zincir 1 tırabzan örerek sırayı tamamlayın.

Sonraki sıralarda, alt sırada yapılan 3 zincirin ortasına (yani boşluğa batarak) 1 tırabzan yapın ve örgüye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 35 cm 20 sıra olduğunda, kafes örgüyü bitirin. Keçe ipi şalın uzunluğunda kafeslerin içinden geçirin. Bu aşamada da keçe ipi gevşek olarak çalışın. Uçlarını sabitleyin. Şal için örgü aşamaları bittikten sonra buharlı ütü ile güzelce ütüleyin.

Fasülye Bere yapımı için malzemeler:

100 gr somon rengi moher ip ve süslemek için az miktarda keçe ip
5 numara örgü şişi

Yapımı:

5 numara örgü şişine 50 ilmek atarak başlayın. 1 sıra 50 ilmek haraşo örün. Sonraki sırada 40 ilmek örün, 10 ilmeği beklemeye alın, dönün. Sonraki sırada 41 ilmek örün, 9 ilmeği beklemeye alın, dönün. Beklemeye aldığınız ilmekler bitinceye kadar 10 defa dönerek örün. En son yine 50 ilmek örün. Bu işlemi 7 defa tekrarlayın. Örgü boyu başlangıçtan itibaren 54 cm olduğunda tüm ilmekleri kesin.

Başlangıç kenarı ile bitiş kenarını yan yana koyup, dikiş yaparak birleştirin. Berenin yan kısmından keçe ipleri iğne yardımı ile geçirin. Tepe kısmına keçe iplerden kordon yapın.

Bu Atkı Bere Takımı Etsy‘de!

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :