ÖRGÜ PERDE

Evinizin görünümünü değiştirmek istiyorsanız, buna perdelerinizi değiştirerek başlayabilirsiniz. Perdeler değiştiği an odaların tüm havası değişmektedir. Eski zamanlardan beri çok sık kullanılan örgü perde modelleri, günümüzde de modern tasarımlara hizmet etmektedir.

Örgü perde örmek için örgüde çok usta olmaya da gerek yoktur.  Basit tığ örnekleri bunun için yeterli. Zincir, tırabzan, kafes örerek de bunu başarmak mümkündür.

Örgü Perde yapmaya karar verdiniz. Önce pencerenin ölçüsünü alın. Ne kadar ip gideceğini belirlerken bu bilgi çok önemli. Ayrıca büzgü ne kadar olacak, püskül yapılacak mı gibi detaylar da ip miktarını etkiler. Fotoğraflarını gördüğünüz perde, benim mutfağım için yaptığım bir çalışma.

Pencerenin ebatı 110 cm x 125 cm. Büzgülü ve üst kısmının iki kat olmasını istedim. İki kanat olmasını hayal ettim. Böylece dilediğimde düz, dilediğimde iki yana ayırarak kullanmak mümkün oldu.

Perdenin ilmek sayısını belirlerken İlmek Sayısı Hesaplama Tekniğinden faydalanabilirsiniz.

Perdemin tek kanat ebatı 93 cm x 150 cm.  Bunun için 600 gr pamuklu ip yeterli oldu. 5/0, 3mm tığ ile iki parça ördüm.

Kenarlarını basit tığ oyası ile çevreledim. İki adet 1 mt uzunluğunda kordon ördüm. Bu kordonları iki kanat ayırmak için kullandım. Kordon yapımına ilişkin videoyu yazının sonunda bulacaksınız.

Pamuklu ip kullandığınız için buharlı ütü ile güzelce ütüleyin. Ve hayal kadar güzel bu pencerenin tadını çıkartın…

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :