Bebek sahibi olanlar bilir. Bebek gardırobunda yelekler mutlaka olmalıdır. Yaz ya da kış fark etmez. Dört mevsim kullanılır. Kapalı ortamlarda veya açık havada, her yerde ihtiyaç vardır. Bu sebeple bebek sahibi olan yakınlarımıza örüp hediye etmek  çok mantıklıdır.  Yelekle aynı örnekte battaniyesini de örebilirsek harika bir hediye olur. Örgü Pınarı sizin için bebek yeleklerinden oluşan bir albüm hazırladı. Albümde bulunan modellerin bir kısmı kendi tasarımları. Fotoğraflardan esinlenin ama kendi hayal dünyanızda gördüğünüz modeli dünyaya getirin. Ama lütfen özellikle bebek örgülerinde ip kalitesine çok dikkat edin.

Fotoğraftaki süveterin yapımı şöyle: 4,5 numara şiş ile 50 ilmek başlıyoruz. 4 sıra haraşo örüyoruz. Desenli örgüye geçip 37 sıra örüyoruz. Her iki kenardaki 10 ilmeği kol altı olarak haraşo örüyoruz. Ortadaki 30 ilmeği desenli örgü örüyoruz. Kenarlardaki 10 ilmek haraşo 4 sıra olduğunda 5 ilmeği kesiyoruz. Kalan 5 ilmek kol bantı olarak devam ediyoruz. Toplam 8 sıra kol altı ve kol kenarı olduktan sonra 40 ilmeği 4 sıra haraşo örüyoruz. Bu arada düğme için iliklerimizi açıyoruz. Arka kısmınıda aynı şekilde örüyoruz. Tek fark olarak omuzlara 20cm askı örüyoruz. Askıların ucuna düğmeleri dikiyoruz.

Karpuz Patik yapılışı: Şişe 30 ilmek atıyoruz. 2 sıra haraşo örüyoruz. Sonra 8 ilmek haraşo örüp 1 ilik yapıyoruz.Daha sonra her 5 haraşo sırasından sonra 1 ilik yapıyoruz(toplamda 6 ilik olacak)2 sıra daha haraşo örüyoruz. Toplamda 29 sıra haraşodan sonra ilik yapılan taraftan 8 ilmek kesiyoruz. Kalan 22 ilmeği 4 sıra ters, 4 sıra düz, 4 sıra ters, 4 sıra düz…60 sıra örüyoruz. İlmekleri bir defada kesiyoruz.

  Bu fotoğraftaki yelek ve patiklerin anlatımına BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

  

Yakadan başlama bebek yeleği ölçülerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir