SOMON YELEK VE PATİK

Somon rengi yelek patik, özellikle beyaz tulumların üzerinde çok şık duran bir ikili…Tığ ile Örgü Pınarı tarafından tasarlanıp örülmüş bir takım. Biz somon rengini tercih ettik. Siz dilediğiniz renkleri kullanmakta özgürsünüz. Dilerseniz kolları uzatıp hırka oluşturabilirsiniz. Yakadan yukarı doğru örmeye devam edip kapşon da yapabilirsiniz.

Yapım aşamaları şöyle;Her zaman olduğu gibi kaliteli bir bebe ipi ve 3,5 numara örgü tığı kullanıyoruz.

Yelek:1. sıra: 81 zincir çekiyoruz.Tığa 2 kere dolayarak 4.zincirin içine batın, 3 kerede çekerek kapatın. Her zincirin içine bir adet üçlü tırabzan yapın. 3 zincir çekin.15 tırabzan yapın.3 zincir çekin, 20 tırabzan yapın. 3 zincir çekin, 15 tırabzan yapın. 3 zincir 14 tırabzan yapın.

2.sıra: Alt sıradaki tırabzanların üzerine tırabzan yapın. 3 zincirin içine 1 tırabzan 3 zincir 1 tırabzan yapın. 3 zincirin olduğu yerler arttırma noktalarımızdır. Roba boyunca bu noktalarda arttırma yapacağız.

Roba, örgü boyu baştan itibaren toplam 12 sıra olduğunda, kol için ayrılan bölümleri örmeden bedeni bütün halinde örüyoruz. Beden uzunluğu 19 sıra olacak.

Örnek açıklaması: Yan yana 4 tırabzan yapın. Tığı ilk yaptığınız tırabzanın dibine batın. İlmeği uzatarak çekin, bekletin. Aynı deliğe bir kez daha batın ve beklettiğiniz ilmekle birlikte kapatın. 1 zincir çekin aynı işlemi tekrarlayın.

Patik: Turuncu renk ile 22 zincir çekin. Her zincir içine 1 tırabzan gelecek şekilde 22 tırabzan yapın. Kenarı aynı zincirin içine 6 tırabzan yaparak dönün. 22 tırabzan aynı zincire 6 tırabzan ile sırayı tamamlayın. 2. sırada 22 tırabzan 1 zincire 2 tırabzan, Yani alt sıradaki 6 tırabzanı çift batarak 12’e çıkartın. 22 tırabzan ve çift batarak 12 tırabzan ile sırayı tamamlayın.

Patiğin arka bilek kısmı için,17 sık iğne yapın. 6 sıra sık iğne yapın. ipliği koparmadan 30 zincir çekin. 7. zincirin içine batarak ilik oluşturun. Sık iğne örerek bantı tamamlayın.

4 tırabzan atlayıp 5. tırabzanın üzerinden 24 zincir çekip Tabanın karşı tarafında 5. tırabzanın üzerine sık iğne ile birleştirin. Üzerine 24 sık iğne örün. Tam ortadaki 5 sık iğnenin iki tarafına ilik yapın. Sık iğne ile tamamlayın.

İkinci bantın yanından 4 tırabzan boşluk bırakarak 6 sıra sık iğne örün. Her sırada iki kenardan 1 eksilterek 7 sıra daha sık iğne örün. Arka parçaya bağlı olan 1. bantı 2. bantın iliklerinden geçirin. İki adet çiçek motifi örün. Patiklerin ortasına dikin.

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :