Şiş örgüsü kış, tığ örgüsü ise yaz mevsiminin çok tercih edilen örgü türüdür. Delikli örgüler hava geçirme özelliğine sahip olur. Böylece vücut ısısını dengeler. Ama kesinlikle kullanılan ip, kaliteli pamuk, bambu, keten gibi yazlık ve doğal bir ip olmalıdır.

Bu çalışmamızda yine, hemen hemen her kıyafetle uyum sağlayacak bir hırka ördük. Bu modelin çok benzer bir örneğini daha önce Uzun Yelek modelinde çalışmıştık. (Uzun Yelek için BURAYA tıklayınız.)

350 gr ince pamuklu ip, 2 numara tığ kullanıldı. Yazlık Hırkanın tüm zemini kafes örgüden oluşuyor. Kafesleri 2 zincir ve 2’li tırabzan örerek oluşturduk.

Tabii ki her zaman olduğu gibi örgü kalıbınızı çıkartıp, hırkanın olmasını istediğiniz ebatları belirleyin. Ölçülere bağlı kalarak kafes örgü hırkayı örün. Parçaları sabitleyip nemlendirin ve kurumaya bırakın. Ben buna örgünün dinlenme süreci diyorum 🙂 Parçaları birbirine dikin. Ve örgü, hırka formunu kazansın.

Motifleri yapmadan önceki haliyle bile çok güzel bir hırka elde edeceksiniz. O aşamadayken, acaba sade bıraksam daha iyi mi olur diye düşündüm. Ama sonra motifleri örüp, üzerine koyduğumda, kesinlikle böyle olmalı dedim.

Motifler için aşağıdaki şablondan faydalanabilirsiniz.

Hırkanın arkasını düz kafes örgü olarak bıraktık.

Shares: