Gardrobumun vazgeçilmezi olan parça nedir? diye sorulduğunda benim ilk cevabım ‘hırka’ olur. Çünkü her mevsimde kullanacağım hırkalarım vardır. Uzun, kısa, yünlü, pamuklu… çeşit çeşit hırkalar. Hepsi özgün tasarım sonucu ve hepsi el ürünüdür. En sade, en düz giysilerimi kolayca ve şık bir şekilde tamamlarım onların sayesinde.

Fotoğraflarını görüdüğünüz Elmas Hırka da şıklığı tamamlayan parçalardan biri olarak tasarladım. Adını Elmas Taşına benzeyen örneğinden alan bu hırka 42-44 beden için uygun. (Kendi öreceğiniz bedeni İlmek Sayısı Hesaplama Tekniğinden faydalanarak belirleyin.)

Malzeme:

  • 500 gr pamuklu ince ip
  • 3,5 numara örgü tığı, yün iğnesi.

Yapımı ve Ölçüleri:

Başlangıç sırası:

Arka beden için 50 cm uzunluğunda gevşek zincir çekerek başlayın.

1.) 7 adet üçlü tırabzan, ”2 zincir çekip sıradaki 3. zincire 1 tırabzan, 2 zincir 3. zincre 1 tırabzan, 13 tırabzan” sıra sonuna kadar devam edin. Sondaki 7 zincirin içine 7 tırabzan yapıp sırayı tamamlayın.

2.) 5 tırabzan ile başlayın. 2 zincir çekin. Alt sıradaki 1 tırabzanın üstüne, aynı yere 5 tırabzan örün. 2 zincir çekin. 2 zinzir ve 2 tırabzan atlayıp, sıradaki tırabzanın üstünden başlayarak 9 tırabzan örün.

3.) 38 cm boyunca fotoğraflardan faydalanarak örün. 38 cm sonra kol kesimi için her sıra başında ve sonunda 7-3-2-1 kesim uygulayın.

4.) Etek ucundan yani başlangıçtan itibaren 63 cm olduğunda arka parçayı bitirin.

5.) Ön parça için 30 cm uzunluğunda zincir çekin. Üstünü arka parça gibi örün.

6.) Başlangıçtan itibaren 53 cm olduğunda yaka kesimine başlayın. Bunun için yaka kenarından 12-3- 2-2-1-1-1 kesim yapın. Diğer parçayı da simetrik olarak örün.

7.) Kol için 39 cm zincir üzerine 28 cm örneği örün. Kenarlardan her iki yandan ve her sırada 7-3-2-1…. kol boyu başlangıçtan omuz başına kadar 45 cm olduğunda kolu bitirin.

8.) Kol ve yan dkişlerini yapın. Yaka ve ön bant etrafını 3  sıra sıkiğne ve son sırada kaydırma örün. Etek ucunu da aynı şekilde örüp tamamlayın.

Zevkle örülen, keyifle giyilen örgüler diliyorum.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir