Chanel Hırka… Her kadının gardırobunda bulunması gereken bir tarzdır bu ceketler. Resmi toplantılarda, nikah törenlerinde ve daha bir çok yerde giyilebilir. Altına giyeceğimiz kumaş düz kesim diz boyu eteklerle olduğu gibi kumaş klasik pantolonlarla da çok şık ve uygun bir kıyafet yaratmış oluruz. Siyah-beyaz uyumu tabi ki vazgeçilmez ama diğer renklerin kombinasyonları da çok güzel olur. Mesela kırmızı-siyah, siyah-gri, kahverengi-krem, yeşil-krem gibi.

Siyah ve beyaz renklerinde olan bu ceketi örgü şişi kullanarak ördüm.

Örgü Chanel Ceketin ilmek ilmek yapım aşamaları:

300 gr Beyaz

400 gr Siyah örgü ipi.

Kullanılan ipin özellikleri:

%25 yün, % 75 Premium akrilik

100 gr ve 120 mt lik yumaklar.

Ölçüler 40 beden için uygundur.

Her rengi 2 sıra örüp, renk değiştiriyoruz.
1. sıra: Siyah renk ile  * 2 düz,1 ilmek örmeden al*dan tekrar,2 düz
2. sıra: Ters ilmekler ters , önceki sırada örmeden alınan ilmekleri düz olarak örelim.
3. sıra: Beyaz renk ile sol şişimizdeki ilmeklerden ters olan ilmekten bir önceki ilmeği örmeden alarak sırayı birinci sıra gibi tamamlayalım.
4. sıra : 2.sıra gibi siyah ilmekleri düz örelim.

SAĞ ÖN : 2 parça ( sağ – sol ) 6 numaralı şiş ve siyah renk ile 38 ilmek atalım. Ve deseni 1.sıradan itibaren uygulayarak 33 cm örelim. Kol kesimini yapalım. Sol taraftan ( sağ parça için ) sırasıyla her sırada 3-2-1-1 olmak üzere toplam 7 ilmek keserek devam edelim.
örgü boyu 43 cm olduğunda yaka kesimi için sağ taraftan sırasıyla her sırada 7-4-2-0-2-1 olmak üzere 16 ilmek keselim. Örgü boyu 50 cm olduğunda ise kalan 14 omuz ilmeğini bir defada keserek bitirelim.

SOL ÖN : Sağ önün simetriği olarak örüyoruz.

ARKA: 6 numaralı şiş ve siyah renk ip ile 71 ilmek başlayalım ve deseni 1.sıradan itibaren uygulayarak 33 cm ördükten sonra kol evleri kesimini uygulayalım. Her sırada sırasıyla 3-2-1 olmak üzere her iki yandan toplam 6 ilmek keselim. Toplam örgü boyu 48 cm olduğunda arka yaka oyuğu için ortadaki 25 ilmeği keselim. Örgüyü ikiye ayırarak kesme işlemine devam edelim. Boynun iç yanlarından her iki taraftan da 1-1-1 olmak üzere toplam 3 er ilmek keselim. Omuzlarda kalan 14 er ilmeği bir defada keserek bitirelim.
KOL:6 numaralı şiş ve kahve ile 41 ilmek başlayalım. Ve deseni birinci sıradan itibaren uygulayarak 7 cm ördükten sonra arttırmalara başlayalım.7 cm de bir her iki yandan 1 er ilmek arttıralım. Toplam kol boyu 38 cm olduğunda eksiltmelere başlayalım. Her iki yandan 3-2-2-1-1-1-1…keselim. şişimizde 25 ilmek kaldığında 2-2-2 ilmek kesip son olan 13 ilmeği bir defada kesip bitirelim.

DİKİŞ: Yanları ve omuzları diktikten sonra kolları kapatarak bedene birleştirelim. 5 numaralı şiş ve siyah ip ile yaklaşık 240 cm biye örelim. Bu biyeyi yan dikişten başlayarak yaka, ön ve etek çevresine dikelim. Kollar için de aynı şekilde 24 cm biyeyi kol ağızlarına dikerek ceketi tamamlayalım.
BİYE: 5 numaralı şişe 6 ilmek atalım ve gereken boyda ilk ilmekleri de örerek devam edelim.

Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir